Tablet vs. laptop

Az előző oldalon azzal kezdtük, hogy megpróbáltuk szétválasztani a tableteket a tábla PC-ktől. Mint akkor is írtuk, a tábla PC-k többsége laptop, más néven notebook PC-ként jelenik meg. Lássuk hát, mikor érdemes tabletet, és mikor (tábla) PC-t választanunk!

Ki kicsoda?

A tablet új termékkategória, így mindenképp érdemes más hardverfajtákhoz képest pozícionálni, és ez alapján megfigyelni az előnyeit és hátrányait.

Először is, a tabletek kategóriája nem egyenlő a tábla PC-vel – sokan összekeverik a kettőt, mi ne essünk ebbe a hibába. A tabletek önálló operációs rendszerrel rendelkeznek, amelyek legtöbbször a mobil operációs rendszerek továbbfejlesztett verziói, és rengeteg, külön rájuk készült alkalmazást érhetünk el ezekre a hardverekre. A tábla PC (más néven tablet PC vagy táblagép) kategóriája ezzel szemben olyan laptopokat jelöl, amelyeknek kihajtható, elforgatható a megjelenítő része, és érintőképernyős felhasználásra is alkalmasak, például grafikai programokra. Ettől függetlenül nem térnek el az átlagos laptopoktól, tehát akár Windows 7 operációs rendszert is találhatunk rajtuk, továbbá beépített billentyűzettel bírnak.

Közelebb a netbookokhoz

A netbookok hozták el az igazi mobil számítástechnikát, ám szerepüket egyre inkább átveszik a tabletek

A tableteket leginkább a netbookok mellé állíthatjuk, hiszen a „nagyobb eszköz, mint egy telefon + hordozható”- fogalom eddig elsősorban ezekre a készülékekre volt jellemző. Néhány éve nagy keletje volt a minilaptopoknak, avagy netbookoknak, amelyeknek van fizikai billentyűzetük, ezáltal akár utazás közben dolgozhatunk is rajtuk, sokkal kisebbek és könnyebbek, mint egy laptop, cserébe kevesebbet is tudnak. A netbookoknak azonban a tabletek megjelenésével leáldozott, hiszen a tablet fizikai billentyűzet nélkül ugyan, de ugyanazt adja, sőt még többet tud, mint egy netbook. A tableteket sokkal könnyebb hordozni, akad olyan, amely befér egy zakózsebbe, mindemellett gyorsabbak és sokkal több célszoftver létezik rájuk, mint egy netbookra.

A tabletek tehát a laptopok és az okostelefonok között helyezkednek el a hardverek „hierarchiájában”. Nagyon közel állnak az okostelefonokhoz, elvégre ezekből a mobilokból származnak a legelterjedtebb tablet-operációs rendszerek, viszont azoknál nagyobb a kijelzőjük, és több funkcióval is bírnak – egyes tabletek például HDMI-csatlakozóval rendelkeznek, amely által tévére küldhetjük a tablet képét.

Erősebb laptopok, mobilabb tabletek

A Nexus a Google referenciagépe az Androidos tabletek között

A tabletek sok mindenben kevesebbet tudnak a laptopoknál: nem rendelkeznek fizikai billentyűzettel, illetve nem lehet rajtuk olyan játékokkal játszani, amelyek igénylik az erős processzort stb., míg laptopok között vannak bivalyerős gamer készülékek is.

Egy tabletet azonban sokkal könnyebb hordozni, partnert meglátogatni vele, prezentációkat tartani, illetve utazás közben is jobb egy tabletet alkalmazni szórakozás céljára, hiszen - bár nagyon erősen kötődik az internethez -, megfelelő szoftverek, alkalmazások letöltésével képregényt, e-bookokat olvashatunk. Ráadásul sokkal tovább bírják energiával, mint egy átlagos laptop. Az egész napos rendelkezésre állási idő átlagosnak számít, még erős netezés mellett is, míg egy notebook maximum 6-7 óráig üzemképes (de inkább csupán 2-3 óráig).