A tabletek operációs rendszerei

Tablet vásárlásakor először azt kell eldöntenünk, hogy milyen operációs rendszerű készüléket szeretnénk beszerezni. Az operációs rendszer sok esetben a gyártót is meghatározza, hiszen az Android és a Windows RT kivételével a többi rendszert csak egy-egy gyártó támogatja. Fontos tudnunk, hogy bár vannak több platformra is elkészített alkalmazások, ha egy bizonyos programot szeretnénk futtatni tabletünkön, az lehet, hogy már el is döntötte, melyik architektúrát kell választanunk.

Két operációs rendszer, az Android és az Apple iOs-e kiemelkedik a mezőnyből, azonban más cégek hardvereit és a rájuk való operációs rendszereket is érdemes lehet kézbe venni, kipróbálni.

Az iOS és az iPadek

A legújabb iPad: barátságos, könnyen kezelhető tablet az Apple-től

Az Apple iOS rendszerét futtató iPadek megkerülhetetlenek, hogyha a tabletekről beszélünk. Ráadásul a kategória megjelenése után több évvel is olyan funkciókat tudott az Apple felvonultatni, amelyekhez a többiek egyelőre nem értek fel. Az Apple egyéves fejlesztési ciklusának megfelelően minden évben várhatunk új verziójú iPadeket, illetve újabb iOS-variánsokat, amelyeket hazánkban is meg lehet vásárolni.

Anno az iPad első generációját sok dolog miatt bírálták: indításakor nagyon kevés rá optimalizált alkalmazást tudtunk letölteni az Apple App Store-ból, hiányzott róla a kamera, illetve külön microSIM-kártyát bocsátottak ki hozzá. Az iPadek negatívuma, hogy a kezelőfelületük nem testre szabható (mindössze hat, általunk gyakran használt alkalmazás ikonját helyezhetjük el az alsó sávra), kizárólag ikonokkal fogunk találkozni a kezdőlapokon, nincsenek elérhető alkalmazások a hardverre, illetve az iTunes-szal való magas szintű integráció miatt elég macerás a saját fájljaink felvitele és használata – a zenehallgatás tehát elég körülményes.

A használata azonban könnyed, gyorsan működik, a videochat lehetősége nagy pozitívum, illetve a kezelőfelülete is átlátható – ezek azok az okok, amelyek miatt az iPad-felhasználók kedvelik a készüléküket.

Android, 3.0-tól

A rengeteg Androidos készülék egyike: Samsung Galaxy Tab 2

A Linux operációs rendszert vette alapul a Google anno az Android mobil operációs rendszer megalkotásakor – épp emiatt az Apple mellé gyorsan felzárkózott a keresőóriás rendszere. Tudni kell, hogy az Android nem egy konkrét mobil, hanem egy operációs rendszer, amelyre az alkalmazásfejlesztők szabadon írhatnak programokat, amelyeket aztán megoszthatnak az Android Marketen – ez a nyitottság az Android egyik nagy előnye az Apple App Store-ral szemben.

Mivel nagyon sok olcsó okostelefon jelent meg Android-alapokon, az átlagemberek körében hamar elterjedtek az ilyen jellegű mobilok. Nem véletlen tehát, hogy hamarosan Android-alapú tabletek is megjelentek a piacon. Ezek között a hardverek között azonban nagyon sok a különbség, főleg annak okán, mely gyártó készítette az adott Androidos tabletet – sok, általunk sosem hallott cég is piacra dobott ilyen hardvert, ezáltal nehéz lehet a választás.

A Google a 3.0-s verziótól készítette fel az Android operációs rendszert kifejezetten a tabletekhez. Ez a verzió gyors működést biztosít, viszont több tabletgyártó visszanyúlt a régebbi, mobilos Android verziókhoz , ami azért nem előnyös, mert esetenként a hardver nem bírja a régebbi rendszert nagyobb kijelzőn megjeleníteni akadás nélkül. Jelenleg a 4.1-es Jelly Bean verziónál tartunk.

A Google ragaszkodott ahhoz, hogy a gyártók ne tegyenek fel külön, gyártóspecifikus (esetleg reklám-) szoftvereket, így ha Androidos tabletet választunk, akkor számolnunk kell azzal, hogy csakúgy, mint egy Androidos mobilt, magunknak kell testre szabnunk az Android Marketről letöltött alkalmazásokkal – ez nem fog semmilyen nehézséget okozni, elvégre nagyon sokféle alkalmazást tölthetünk le a készülékünkhöz.

Apropó, alkalmazás. A nyíltabb Androidos kezelőfelület egyik legnagyobb előnye a többihez képest az alkalmazások változatosabb tárháza. Ezek által többek között megjeleníthetjük a Facebook-fiókunk tartalmát a kezdőlapunkon, böngészhetjük az RSS-csatornánkat, vagy épp megnézhetjük, milyen az aktuális időjárás, ikonokkal illusztrálva. Összesen hat kezdőképernyőt kapunk, amelyek nagyon látványos beállítási lehetőségekkel rendelkeznek, a dizájn pedig letisztult, könnyen kezelhető. A képernyő alsó sávjában bal oldalon három gomb található (visszalépés eggyel, főképernyő és futó alkalmazások – utóbbival áttekinthetjük, milyen szoftverek vannak épp megnyitva, és navigálhatunk közöttük egy kicsi előnézeti kép segítségével), jobb oldalon pedig a státuszopciókat tekinthetjük át.

Az Android-alapú készülékek egyre jobbak és könnyebben kezelhetők, azonban a régebbi operációs rendszerrel rendelkező tabletek elvéreznek az Apple iPad mellett. Hogyha Androidos tabletre vágyunk, akkor mindenképp számolni kell azzal, hogy az olcsó kategóriában nagyon nehéz megfelelő készüléket találni – inkább szánjunk rá egy kevéssel több pénzt, de akkor valóban meg leszünk elégedve. A drágább kategóriában ráadásul már méret szerint is válogathatunk: akadnak hét-, vagy akár 10,1 hüvelykes készülékek is. A héthüvelykes tableteket méretüknél fogva bátran viselhetjük a zakónk belső zsebében.

BlackBerry PlayBook

Üzleti alkalmazásokban és multimédiában is erős a BlackBerry PlayBook

A főleg üzletemberek által kedvelt és használt BlackBerry márka is készített tabletet PlayBook néven, saját operációs rendszerrel, amely többek között a levelezési rendszerben mutat mást a többiekhez képest. A PlayBook ugyanis kissé körülményesen kezeli a levelezésünket: a telefonunkat párosítani kell a tablettel, majd ez szinkronizálja a BlackBerry Bridge nevű szoftveren keresztül az e-maileket. Ha véletlenül megszakítanánk a műveletet, akkor minden adat elvész a tabletről. Ezt a RIM, a BlackBerry készülékek gyártója azzal indokolta, hogy a BlackBerry-felhasználók minden bizonnyal nem szeretnék felelőtlenül sokszorosítani, több hardveren tárolni a fontos leveleket.

A PlayBook multimédia terén nagyon érdekes funkciókkal kecsegtet, többek között 1080p felbontású videókat játszhatunk le – ehhez a PlayBookot HDMI-csatlakozón keresztül egyszerűen ráköthetjük a televíziónkra –, emellett a Flash-t is támogatja (az iPaddel ellentétben), a működése gyors, és zökkenőmentes. A RIM saját zenebolt nyitását is tervezi, amíg ez nem készül el, addig még a BlackBerry telefonokról is elérhető 7digital.com online bolt áll a rendelkezésünkre. Programokat a BalckBerry App World áruházában vásárolhatunk, illetve tölthetünk le készülékünkhöz.

Windows RT

A Microsoft komolyan felforgathatja a piacot

A Windows RT egy új, Windows-alapú operációs rendszer, amelyet vékony és könnyű, hosszú üzemidejű akkumulátorral ellátott, mobil életstílushoz tervezett számítógépekre optimalizáltak. Windows RT-ben csak a beépített vagy a Windows Áruházból letöltött alkalmazások futtathatók. A Windows RT a Windows 8 operációs rendszernek a mobilprocesszorokra felkészített változata. A Windows RT alapvetően zárt formátum, de a Microsoft csak mértékkel száll be a hardvergyártásba: egyedül a Surface lesz az iPadhez hasonló saját fejlesztés, utána az operációs rendszert a többi gyártó kezére adja a vállalat. A rendszer természetesen saját alkalmazásboltot kapott, és mély Windows Phone-os, PC-s és xboxos integrációra számíthatunk, miközben a kezelőfelület itt is a Windows Phone 7 által elindított Metro nyomán készült el.