A szükséges meghajtók kiválasztása

Először döntsd el, milyen gyors és mekkora kapacitású meghajtó(k)ra van szükséged. Ha például nagy videófájlokkal fogsz dolgozni, érdemes drágább, de nagyobb (vagy akár több) meghajtót venni. Filmek készítéshez ezen kívül elengedhetetlen egy DVD-író is, de ha inkább a zeneletöltés érdekel, egy CD-íróra ruházz be.

Merevlemezek

Egyre több a gépeken (és az Interneten) a digitális médiatartalom (zenék, képek, videók), többek között ez is az oka, hogy a háttértár-méretek ugrásszerűen megnövekedtek az utóbbi időben. 5 évvel ezelőtt még általános volt a 2GB-os merevlemez, manapság már ritka a 100GB-osnál kisebb tárhely. A középkategóriás PC-k winchestereinek kapacitása 250GB és 300GB között van. A csúcskategóriás gépek winchester-mérete 400GB és 500 GB között van, ez elengedhetetlen a nagy videófájlok tárolásához. Minél gyorsabb egy meghajtó, annál gyorsabban tudsz hozzáférni a rajta tárolt adathoz. A meghajtók fordulatszáma legtöbb esetben 7,200rpm, de vannak 10,000rpm-esek is (ilyeneket pl. a Western Digital és a Seagate dobott piacra), azonban ezek kapacitása egyelőre még csak 150 GB körül mozog.

A legtöbb nagy teljesítményű rendszer kettő vagy több Serial ATA merevlemezzel rendelkezik, ilyen esetben a legtöbben RAID 0 konfigurációt használnak (más néven lemez összefűzést). A RAID 0 konfigurációban több független merevlemez összekapcsolásával egy nagyobb méretű logikai lemezt hozunk létre. Nem biztosít plusz hibatűrést, de növeli a teljesítményt az adatok elosztásával a két winchester között. A PC az egészet egy meghajtónak látja és fizikailag a fájlokat is szétszabdalhatja, egyes részeiket külön merevlemezen helyezve el – ez gyorsítja az adatok írását és olvasását. A RAID 1 konfiguráció (más néven lemez tükrözés) kevésbé népszerű megoldás. Nem ad teljesítménynövekedést, de biztonságban tudhatod az adataidat, hiszen azok mindkét merevlemezen eltárolódnak, így ha az egyik meghibásodik, a másikon még rendelkezésre áll a szükséges adat.

Optikai meghajtók

A DVD-írók árai is csökkentek mostanában (mint a CD-íróké néhány évvel ezelőtt), ezért egyre általánosabb a használatuk. A különböző DVD-formátumok miatt eddig elég nehéz volt a választás a konkurráló márkáknak és lemeztípusoknak köszönhetően, de most már a mindenféle formátumot kezelni tudó írók széleskörűbb megjelenésével sokat egyszerűsödött ez a döntés. Nem minden gép van felszerelve DVD-íróval (a legolcsóbbakból hiányzik –ebben az esetben legalább egy 52X CD-RW meghajtót érdemes beszerezni hozzá), de minden olyan rendszernek, ahol megtalálható, többformátumúnak kell lennie. Ha egy adott gépnek régi típusú, DVD+ vagy DVD- meghajtója van, nem érdemes megvenni.

Blu-Ray és HD-DVD: az optikai meghajtók következő generációja

A Blu-ray és a HD-DVD is elsősorban lemezre fölvett videók lejátszására alkalmas, a PlayStation 3 konzolok is Blue-ray meghajtót tartalmaznak. PC-tulajdonosoknak is ígéretes addattárolási módszernek tűnik a két technológia.

A Sony Blu-ray meghajtói 25GB adat tárolására alkalmasak (50GB kétrétegű lemezek esetén). A HD-DVD-t a Toshiba fejlesztette ki, és 15GB adatot tud tárolni. (30GB-ot kétrétegű lemezeken). Összehasonlításképp: egy tipikus egyrétegű DVD 4.7GB-os.

Az üres adattároló lemezek drágák, kb. 3000 Ft-ba kerülnek egyenként, ráadásul a lemezek jelenlegi generációja max. 2x-es sebességgel írható, így időbe telhet amíg igazi népszerűségre tesznek szert a vásárlók körében. Előbb-utóbb az áraik csökkeni fognak, de most még drága mulatság egy ilyen meghajtóval felszerelni a gépet (egy Blu-Ray író akár 150 ezerbe is kerülhet).