Extrák és pluszfunkciók

A klasszikus tekerőgombos mikrók igazából csak egyszerű melegítésre használhatók. A modernebb digitális készülékekben „főzni” is lehet, azaz az adott fajtájú élelmiszerhez lehet hangolni a mikró működését.


Minden gyártónak vannak egyedi, vagy éppen kevésbé egyedi extra funkciói is, amit beépít minden készülékébe, vagy éppen csak a drágább típusokba.

Grill extrák

Tekerős kezelőszervek, ám mégis egy digitális vezérlésű mikróhoz van szerencsénk
Tekerős kezelőszervek, ám mégis egy digitális vezérlésű mikróhoz van szerencsénk
A grill funkcióról már szóltunk a választási szempontok felsorolásakor. Ezzel kapcsolatban még meg kell említeni, hogy a grilles típusok között is van működésbeli különbség: bizonyos készülékek képesek kombinált grillezésre, azaz a mikrohullámú sütést (melegítést) és a grillezést együtt használni, míg mások csak külön képesek grillezni és külön mikrózni.

A grillel kapcsolatban érdemes a fűtőszál kialakítására is odafigyelnünk. Számos készülék van, amik nagy teljesítményű, kvarc fűtőtestet használnak grillezéshez, ezek gyorsabb és jobb eredményt adnak, mint az olcsóbb, kisebb teljesítményű hagyományos fémcsöves burkolatú fűtőszállal szerelt darabok.

Gyerekzár

Valljuk be, a mikrosütő izgalmas eszköz! Tele van gombokkal és világító lámpácskákkal, nem csoda, ha gyerekünk „megőrül” érte. Hogy ne tudjon mindent összekavarni, vagy véletlenül elindítani a készüléket, jó ha van egy billentyűzár, amivel blokkolhatjuk a kezelőpanelt.

Digitális óra

Nem árt, ha a digitális vezérlésű mikrónk kijelzője óraként is használható. Amikor nem működik a készülék, akkor ez az aktuális időt mutatja.

Gyorsfunkciók

A legnépszerűbb a gyorsmelegítés vagy gyorsindítás, ami általában folyadékok melegítésére használható, kifejezetten rövid program. A folyadékok melegítése nem egyszerű, ugyanis nagy fokozaton a folyadék hirtelen éri el a forráspontját és könnyen kilép az edényből, bögréből, tehát erre mindig figyeljünk oda.

Hasznos segítség a gyors kiolvasztás is, amit a gyártók gyakran kombinálnak páratartalom és súlyérzékelővel is, hogy az eredmény tökéletes legyen. Ezek a programok gyakran szakaszosan működnek; félidőben meg kell forgatni az olvasztás alatt lévő ételt, enélkül ugyanis könnyen fordul elő, amit korábban már említettünk, hogy a belül fagyott hús kívül megfő.

Ha nem vagyunk elégedettek az eredménnyel, akkor jöhet jól a plusz 1 perc funkció. Ekkor egyetlen gomb megnyomásával a korábban megadott teljesítményfokozaton még egy percig tovább melegíthetjük az ételt. Hasznos lehet például kukorica pattogtatáskor.

Élelmiszerfüggő programok és beállítások

A Samsung csúcsmodellje gyakorlatilag mindenre képes, amire ma egy mikrosütő alkalmas lehet
A Samsung csúcsmodellje gyakorlatilag mindenre képes, amire ma egy mikrosütő alkalmas lehet
Aki komolyan gondolja a főzést a mikróban, annak érdemes olyan típust választani, amihez jár súlytáblázat, mely pontosan leírja, hogy milyen típusú és mekkora tömegű alapanyagot mennyi ideig és milyen fokozaton kell elkészíteni, hogy az általunk kívánt ételfajtát kapjuk eredményül.
  • Gyakori, hogy az alapvető élelmiszertípusok kiolvasztásához, felmelegítéséhez egygombos ételprogramok állnak a rendelkezésünkre. Ezeket használva persze oda kell figyeljünk, hogy a program számára előírt tömegű és fajtájú alapanyag kerüljön be a készülékbe.
  • Kicsit fejlettebb az a funkció, amikor a tömeg választó gombok segítségével azt is tudatjuk a mikróval, hogy nagyjából mennyi is a behelyezett élelmiszer mennyisége, az elektronika pedig ez alapján fogja a kiolvasztást vagy a melegítést vezérelni.
  • A már említett súly- és páraérzékelő segít túllépni a kézi méricskélésen, illetve a tömeg becslésén is, hiszen a készülék maga képes megmérni a tömeget és ez alapján optimalizálni a beállításokat. Ráadásul ilyenkor a mikró folyamatosan tudja követni a behelyezett étel tömegének változását (ugyanis a kipárolgás tömegvesztéssel jár) és azonnal tudja korrigálni a sütéshez szükséges időt és teljesítményt.
  • A luxus kategóriában olyan típusokat is találhatunk, melyeken mindezeket a funkciókat egyszerűen, a kijelzőn megjelenő beállító menü segítségével érhetjük el, azaz itt adhatjuk meg, hogy mit, mennyit (ha nincs súlyautomatika) és mennyire szeretnénk megsütni (például a hús típusa, mekkora a tömege, mennyire legyen átsütve stb.). Ezek a modellek gyakorlatilag automatikusan is képesek az ételt elkészíteni.
  • Az extra programok és kiegészítők közt említhető a kiolvasztással párosított crisp funkció ami a közvetlenül a mélyhűtőből behelyezésre kerülő ételek elkészítésére alkalmas, mint például pizza, hasábburgonya és minden egyéb, aminek a külsejét ropogósra kell elkészíteni. Ehhez általában a gyártók külön crisp tálat is mellékelnek.
  • A beépített memória is jól jöhet. Ebben eltárolhatjuk a gyakran használt beállításainkat (teljesítmény és idő), amiket a legközelebbi alkalommal egy gombnyomással aktiválhatunk.
  • Hasznos kényelmi szolgáltatás a melegen tartó funkció is, ami a vendégek vagy a család megérkezéséig melegen tartja a főztünket, így azonnal található az étel, nem kell az újramelegítéssel bajlódni. A melegen tartás persze az olcsóbb készülékekben is megoldható, csak ekkor magunknak kell levenni minimálisra a teljesítményt, és hosszú időzítésre (30–60 perc) állítanunk a készüléket.

Egyszerűbb tisztítás

Itt általában olyan extrák szerepelnek, melyekkel könnyen tisztán tarthatjuk a gépet belül is. Mivel a sütés-főzés közben az ételek párologtatnak és gyakran a felszabaduló gőzök miatt pattognak, fröccsennek, nem mindegy, hogy milyen könnyen tudjuk eltakarítani ennek nyomait.
  • Az alapmegoldás az éles, hegyes sarkok nélküli belső kialakítás, ezáltal a takarítás könnyebben, precízebben végrehajtható, a végeredmény higiénikusabb.
  • Másik népszerű megoldás, hogy a belső felületek nemtapadó bevonattal vannak ellátva, így nem ragad rájuk a szennyeződés és nem kényesek a tisztítószerekre sem.
  • Igazán könnyű a dolgunk, ha a készülékekhez gőztisztítót is kapunk. A gőz hatékonyan oldja a szennyeződést, ezért nem kell tisztítószert használni, elég csak a gőzölő betétet vízzel megtölteni és behelyezni a mikróba. Ezt pár perces „mikrózás” után kivesszük, és könnyed mozdulatokkal tisztára töröljük a készüléket.
  • Érdemes végül megemlíteni a szellőztető funkciót, amit akkor érdemes igénybe venni, ha a melegített étel túl sok gőzt termelt vagy erős illatot hagyott maga után a készülékben. A szellőztetéssel mindkettőtől gyorsan megszabadulhatunk.