Figyeljünk a részletekre!

A megfelelő méret, teljesítmény és kialakítás megválasztásán túl  számos – első sorban kényelmi – dologra érdemes még odafigyelnünk.


Ezek látszólag apróságok, ám mivel az egyik leggyakrabban használt konyhai berendezésről van szó, hibás döntésünk még sok bosszúságunkba fog kerülni.

Digitális vagy mechanikus vezérlés

Teljes mértékben analóg vezérlés: az időzítőn és teljesítményen kívül más nem állítható
Teljes mértékben analóg vezérlés: az időzítőn és teljesítményen kívül más nem állítható
Általában kétféle megoldás közül választhatunk: a kezelőszervek egyszerű tekerőgombokból állnak (programválasztó és időkapcsoló), vagy esetleg minden nyomógombokkal vezérelhető és egy digitális kijelzőn olvashatjuk az éppen aktuálisan elvégzett módosításokat. Egyfajta „hibrid" vezérlés is létezik, ekkor egyetlen végtelenített tekerőgombbal állítunk minden funkciót, és szintén digitális kijelzőn követhetjük a módosításokat.

A digitális vezérlésű mikrókon sokkal több lehetőségünk akad – például különféle élelmiszerekhez való „sütési” és kiolvasztási programok –, ám ezáltal bonyolultabbá is válik a használatuk. Ha ezekre a pluszokra nincs szükségünk, csak egyszerű ételmelegítésre használjuk a mikrót – főleg ha idős embereknek szánjuk a készüléket –, lehet, hogy az egyszerűbben átlátható tekerőgombos vezérlést érdemes választanunk.

Hány perces az időzítő?

A tekerős időzítőjű készülékek nagy részén mindössze 30-35 perces időintervallumot állíthatunk csak be. Ha többre lenne szükségünk –  például igen lassú kiolvasztásra, vagy melegen tartásra is szeretnénk majd használni a mikrót – keressünk 60 perces tárcsával szerelt darabokat.

Az ajtó kialakítása

Digitális vezérlőpanel, melyen óra és gyerekzár (billentyűzár) is helyet kapott
Digitális vezérlőpanel, melyen óra és gyerekzár (billentyűzár) is helyet kapott
A mikrók ajtajával két gond is lehet. A hagyományos, oldalra – többnyire balra – nyíló ajtajúak mellett divatosak mostanság a felülről lefelé nyíló ajtajú készülékek is. Ezekkel az a gond, hogy az ajtó lenyitásakor pontosan egy ajtónyi (nagyjából félkarnyi) távolsággal  távolabbra kell álljunk a mikrótól, így férhetünk csak hozzá a készülék belsejéhez.

A másik probléma inkább esztétikai. A gombnyomásra nyíló ajtajú típusoknál csak a többnyire fényes felületű ajtót összetapogatva tudjuk bezárni a sütőt. A fogókaros kivitelű ajtóknál ez a probléma a karra korlátozódik, azt egyszerűbben, a fényes üvegfelülettől külön is tisztíthatjuk.