Egyéb választási szempontok

A legfontosabb képrögzítési tulajdonságokon túl persze még több más választási kritérium is lehet a webkamerák esetében. Elsődlegesen ezek a videotelefonáláshoz kötődnek, de lehetnek más, például biztonságtechnikai kritériumaink is.

Rögzíthetőség

Izgalmas kinézetű, csiptetős-talpas univerzális rögzítőjű webkamera
A webkameráknak alapvetően három fajtája van a rögzíthetőség tekintetében: a talpas, a csak laptophoz való csíptethetős és az univerzálisan rögzíthető típusok. Utóbbit egyszerűen rácsíptethetjük LCD monitorunkra, de a hagyományos CRT monitoron is megáll a talpként is működő csiptetőn. Kiválasztásnál célszerű ezt a szempontot elsőként figyelembe venni, ugyanis némi fejtörést okozhat, ha a kívánt terméket nem tudjuk majd a megfelelő helyre rakni. Szerencsére manapság egyre inkább elterjedtek az univerzálisan rögzíthető kamerák, ebben a típusban találkozhatunk a legszélesebb a kínálattal.

Működésjelző fény

Nem kell adatvédelmi biztosnak lennünk, hogy értékeljük a kamera működését jelző LED meglétét. A felvételt jelző biztonsági kamerák eleve jobban riasztják a hívatlan látogatót, és mi sem fogunk olyasmit művelni egy kamera előtt, amit nem szánunk a nagyközönségnek.

Mikrofon

Több gyártó is kínál beépített mikrofonos kamerákat, de a kamera+külső mikrofon, illetve a kamera+headset (mikrofonos fejhallgató) készletek is elég gyakoriak.

Milyen legyen hát a mikrofon? Beépített, külső mikrofon vagy headset tartozzon a kamerához? Ez igazán fontos kérdés, mivel nem mindegy, hogy milyen a háttérzaj. Hallja-e a beszélgetőpartner a lakástól 500 méterre elsuhanó szirénázó rendőrautót vagy nem? Esetleg van még más valaki is a helységben, ahonnan indítjuk az online hívást? Nem mindegy.

Beépített mikrofon esetén lényeges kérdés, hogy mekkora a mikrofon érzékenysége, és ez az érzékenység elég lesz-e arra, hogy halljon minket a kamera, ha egy kicsit távolabb ülünk a géptől.

A beépített mikrofonok gyakran nem elég jó minőségűek (érzéketlenek, vagy éppen túl sok zajt szednek össze), illetve kényelmetlenül kezelhetők, hiszen a vezérlőszoftverben babrálva lehet csak ki- és bekapcsolni őket.

A beépített mikrofon akkor a leghasznosabb, ha maga is az USB-porton keresztül kommunikál a gépünkkel, ekkor ugyanis nem kell külön mikrofonkábellel vacakolnunk, és a kamera szoftvere is biztosan meg fogja találni az eszközt, amikor szüksége van rá.

Külső mikrofon. Általában jobb minőségű felvételt készít, és közelebb is lehet tenni a beszélőhöz, hiszen nincs összeépítve a kamerával. Háttérzaj tekintetében ugyanaz mondható el róla, mint a beépített mikrofonról. Azzal ellentétben viszont itt előfordulhat, hogy nem szól.

Ennek az lehet az egyik oka, hogy a mikrofont nem jó helyre csatlakoztattuk vagy a számítógép hangbeállításainál a mikrofon előtt ki van pipálva a „letiltva” opció. Ilyenkor kezdhetünk megismerkedni a Windows hangerőszabályzójának és keverőjének lelki világával. Ez különösen akkor kellemetlen, ha több hangbeviteli eszközünk, például tévévevő kártya is van a gépben.

Még ha sikerült is megtalálnunk és munkára fognunk a külső mikrofont, akkor is előfordulhat, hogy az körülöttünk mindent felvesz, és tőlünk 180 km-rel arrébb is tisztán hallják a város vagy a körülöttünk levők zajait.

Ekkor jön jól egy headset. Itt ugyanis a mikrofon érzékenysége sokkal kisebb, mivel alig pár centiről érkezik hozzá a hang. Ma már többféle mikrofonos fejhallgató közül válogathatunk, itt is inkább az USB-s megoldásokat érdemes keresnünk; kevesebb gond lesz a beállításukkal és használatukkal.
Akik igazán kényelmes használatra vágynak, azok akár vezeték nélküli típusok közül is választhatnak.

Milyen szoftvert kapunk a kamerához?

A modern USB-s webkamerák többségéhez ma már nem kell meghajtószoftvert telepíteni, legalábbis Windows alatt. Ha Macintoshra, illetve linuxos felhasználásra keresünk kamerát, jó előre győződjünk meg róla, hogy adnak-e hozzá megfelelő drivert, illetve felismeri-e a Mac OS, illetve a Linux azt „magától”.

Az esetleges drivereken túl számos más hasznos programot csomagolhatnak hozzá a kamerákhoz. Első sorban biztonsági megfigyelőszoftverekre számíthatunk; a felvett képeket közvetítő egyszerű webszervertől a mozgásérzékelős riasztóig terjedhet a kínálat.

Egy másik hasznos mód a webkamerák biztonsági használatára az arcfelismerő szoftver. Elég belenéznünk az objektívbe, és a kamerához adott, vagy külön megvásárolt program jelszavak begépelése nélkül beléptet minket a Windowsba. Persze csak akkor, ha magunk vagyunk az erre feljogosított, ismert arcú felhasználó. Főleg saját kamerás laptopokhoz telepítik gyárilag az ilyen szoftvereket.

Ha egy adott szoftver megléte miatt döntenénk egy kamera mellett, nem árt meggyőződnünk arról, hogy a dobozon szereplő program teljes értékű-e. Gyakran csak egy lebutított demóhoz, illetve időkorlátos próbaverzióhoz juthatunk hozzá, vagyis a kameravásárláshoz csak egy csali a szoftver.