Egyéb szempontok mosógép választásakor

Az áron, kapacitáson, energiatakarékosságon és a kialakításból származó kompromisszumokon túl akad még pár dolog amit érdemes jó előre bekalkulálnunk. A rosszul megválasztott mosógép pokollá teheti az életünket, de legalábbis gőzfürdővé a fürdőszobánkat.

Kis fürdőszobához erősebb centrifuga

Nem mindenkinek áll rendelkezésre szárításra alkalmas hely
A centrifuga fordulatszáma is nagyban meghatározhatja a gép választását. Ha teregetünk és erre egy külön mosókonyha vagy teregető helyiség – azaz rengeteg hely – áll rendelkezésünkre, akkor nem olyan fontos a lehető legszárazabbra facsartatni a ruhákat, a kisebb fordulatszámú, rövidebb idejű centrifuga programmal jelentős mennyiségű áramot takaríthatunk meg. Ha viszont csak minimális területtel, illetve légtérrel kell gazdálkodnunk, akkor ajánlatos 1200-as vagy magasabb percenkénti fordulatszámmal fugázó masinát választani, hogy hamarabb és kisebb térben is megszáradjanak a ruhák. Nyáron szintén visszavehetjük akár 800-ra is a fordulatszámot, a szellőztetés és a magasabb környezeti hőmérséklet úgyis gyors száradást eredményez ilyenkor.

Ha van a lakásban szárítógép, akkor is jobban megéri magasabb fordulatszámú mosógépet érdemes vásárolni, kevesebb áram kell ugyanis a motor járatásához, mint a szárító fűtőszálának, légfúvójának tartós üzemeltetéséhez. Az alsóbb árkategóriájú mosógépek általában 400–600, a drágábbak 1000–1800 fordulatszámúak percenként. Nyilván minél alacsonyabb ez a szám, annál vizesebben kerülnek elő a ruhák a gépből.

Energiaosztály és melegvíz csatlakozás

Egy szinte minden nap használt gépnél nem lényegtelen annak energiafelhasználása sem. Az A++ jelölésű gép fogyasztja a legkevesebb áramot és vizet, a skála végén álló G jelölésű pedig a legtöbbet, de a mai modern korban általában a B minősítésnél alább nem adják a gyártók. Gyakran használt mosógépnél érdemes az A+  vagy A++ kategóriát választani, amennyiben meg tudjuk fizetni, mert hosszú távon megtérülhet a vásárláskor fizetett többlet: akár több tízezer forint is lehet a különbség, ugyanazon márka két terméke esetén ha C kategória helyett A kategóriát választunk, 20-30 ezer forinttal többet fizetünk ugyan a pénztárnál, de ez akár alig egy év alatt megtérül. Az energiakategóriákról a hűtőgépek vásárlási tanácsai között olvashatunk részletesebben.

A mosógépek zömének egyetlen hideg víz csatlakozása van (és persze a szennyvíz elvezető), emiatt a készülék maga melegíti fel a mosáshoz szükséges vizet a szükséges hőmérsékletre. Ha otthon amúgy is gazdaságos meleg víz rendszerünk (pl. hőtárolós gázbojler vagy még inkább napcellás vízmelegítő) van, akkor ez pazarlás, hiszen a mosógép fűtőszála nem a legolcsóbb vízmelegítő eszköz. Sokat takaríthatunk meg egy meleg víz bemenetes készülékkel – persze csak akkor, ha a bojler olcsóbban dolgozik.

Programozhatóság

Felül egy elavult, tárcsás, alul egy mai szemmel átlagos, de már sokkal könnyebben áttekinthető, kijelzővel is ellátott beállítópanel
A középkategóriás gépeknél már sokféle program közül választhatunk, bár az átlagember három-négy programnál többet nem feltétlenül használ. Aki semmilyen ruhát sem szeretne kézzel mosni, az a felső árkategóriájú gépek között talál olyat, melynek külön programja van pipere mosásra, „kézi mosásra”, sötét ruhákra, selyem vagy sportruházatra, továbbá függöny és gyapjú mosására is. Ezeknél a gépeknél nem ritka a digitális kijelző és az előre programozható mosási idő sem.

Sok készülék megkönnyíti a programtárcsákba belezavarodó háziasszony dolgát, mivel beállítható, milyen típusú ruhát helyeztünk a gépbe, és az rögtön mellérendeli az optimális mosási hőmérsékletet és a centrifuga sebességét is.

Ha speciális igényeink vannak, akkor ezeket keressük az amúgy alkalmasnak talált gép leírásában! Ilyen lehet a különösen szennyezett ruháknál a dupla öblítés, az extra magas hőmérsékletű mosás. Kényelmi szolgáltatás az időzített mosás, így távollétünkben zajong a mosógép. Vannak könnyen érintőképernyővel programozható modellek és csendes konstrukciók is.

Szárítás

Az átlag mosógép-felhasználó mosás után tereget. Sokak, akik megengedhetik maguknak, mosógépből szárítógépbe pakolnak, amely akár a vasalást is megkönnyíti a ruha szárítása mellett. Ha szárítógépet is szeretnénk, akkor ne csak arra ügyeljünk, hogy a mosógép kapacitását a várható terhelésnek megfelelően válasszuk ki, hanem célszerű ugyanehhez méretezni a szárítót is, hogy egy menetben elkészülhessenek a ruhák.

Helytakarékos megoldás lehet ez egybeépített mosó- és szárítógép. Ez általában az elöltöltős gépeknél elérhető extra funkció, de jó tudni, hogy sok gép nem képes az egész vizes ruha mennyiséget egyszerre megszárítani. Nyilván az ilyen kombinált gépek ára viszonylag magas, 120-130 ezer forinttól határ a csillagos ég. Azt meg kell említenünk, hogy ez a megoldás nem energiakímélő, és általában a hatásfoka sem egyezik meg  különálló szárítógépével.