Extrák és tippek

A gyártók – főleg az igényesebb és persze drágább készülékek esetében – számos nem létfontosságú, ám kényelmes és esetenként energiatakarékos megoldással kívánják készülékeiket még jobbá tenni. Bemutatunk ezekből is néhány variációt, végezetül pár hasznos tanáccsal is szolgálunk a mosogatógépekkel most ismerkedőknek.

Pár hasznos extra

Alig észrevehető mosogatógépünk is megérdemel egy kis figyelmet – poontosan tartsuk be a kézikönyv útmutatásait!
  • AquaSensor. Ez egy olyan megoldás, amely folyamatosan figyeli a mosást végző víz szennyezettségét, és ez alapján dönt arról, hogy kell-e újabb öblítés vagy sem. Addig ellenőrzi a gépet, amíg teljesen tiszta nem lesz a víz. Az AutoSensor vagy AutoSzenzor ugyanezt jelenti, csak utóbbi az 50-60 fokos mosogatás közben figyeli a vizet szennyeződés után kutatva.
  • AquaVario. A spriccelő karokon kiáramló víz nyomását háromféle fokozatban állítja, attól függően, milyen mértékű a szennyeződés.
  • Állítható és lehajtható kosarak. Általában két sornyi kosár szokott a mosogatógépekben rendelkezésünkre állni, ám ezenfelül több mosogatógép szolgál érdekes megoldásokkal, például állítható magasságú vagy behelyezhető pluszkosarakkal. Ezek lényege, hogy ha nagyobb tárgyat tennénk a gépbe, akkor áthelyezhetjük a kosarakat, hogy elférjen, de akár egy harmadik kosarat is helyezhetünk a két sor közé. Akadnak lehajtható csészetartóval rendelkező gépek is.
  • Gumitüskés pohárrögzítés. Pluszfunkció lehet a gumitüskés pohárrögzítő egyes mosogatógépeknél. A poharakhoz általában majd’ mindegyik mosogatógépben találhatók kiemelkedő részek, amelyekre „ráhúzhatjuk” a poharakat, így ez a funkció legtöbbször felesleges – kényes poharak (például kristálypoharak) gyakori mosásánál jöhet szóba inkább.
  • Hőcserélő. Ez az eszköz segít a szennyvízzel távozó hőenergia egy részét visszaszerezni. Akkor lehet igazán hasznos, hogyha gyakorta mosunk nagy mennyiségű poharat, mivel a poharakra nincs jó hatással a hideg és a forró mosogatóvíz váltogatása – általában így dolgoznak a mosogatógépek, azaz friss vizet engednek a már felmelegített vízzel elmosott edényekre. A hőcserélő funkció figyeli a mosogatógépben levő hőmérsékletet, és némileg felmelegíti a távozó szennyvíz segítségével az érkező hideg vizet, ennélfogva az nem jéghidegen fog az edényekre zúdulni.
  • Kondenzációs szárítás. A mosogatás végén a berendezés meleg, páradús levegőt tartalmaz, ami az ajtó kinyitásakor kiáramlik a konyhába. A kondenzációs szárító a gép belsejének lehűtésével megakadályozza ezt; a mosogatás végén a gőz a belső falakon kicsapódik és lefolyik.

Hasznos ötletek mosogatáshoz

  • Vegyük komolyan a vízlágyító berendezés beállítását! A vízlágyító felel a vízkőmentesítésért, edényeink enélkül foltosak maradnak és a mosogatógép élettartama is jelentősen csökkenni fog. A vízlágyító beállításáról külön fejezet szokott foglalkozni a kezelési útmutatóban, olvassuk át figyelmesen a gép beüzemelésekor és járjunk el az ott leírtak szerint. Sose mosogassunk a vízlágyító szer („só”) hiányában!
  • A poharakat, lábasokat lefelé fordítsuk, mivel legtöbbször alulról jön a víz, illetve ne fedjék egymást, mivel akkor nem lesz olyan hatékony a mosogatás. Ha van elég hely, akkor érdemes az egyes tányérokat két sor kihagyással a mosogatógépbe helyezni, mivel így könnyebben lejön róluk a piszok.
  • Mielőtt mosogatógépet elkezdenénk használni, nézzük végig a terítékeinket, hogy valóban használhatók-e mosogatógépben (a magas mosogatási hőfok miatt). Vigyázzunk a könnyen lágyuló műanyagból készült edényekkel, illetve a fából készült tárgyakkal: egy fa vágódeszkát nagyon könnyen elrepeszthet a mosogatógép.
  • Minden mosogatás után nyissuk ki résnyire a mosogatógép ajtaját és hagyjuk így egy ideig, mert a bent ragadt gőz idővel károsíthatja a gépet.
  • Gyakran nézzük át a mosogatógép szűrőjét, és tisztítsuk ki, ha benne ragadt volna az ételmaradék, mivel ez felhalmozódva szintén meghibásodást okozhat.
  • Nyaralás előtt futtassunk le egy programot üres géppel, majd hagyjuk nyitva az ajtaját, így nem lesz büdös, amikor hazaérünk.