Mire ügyeljünk vásárláskor?

A mosogatógép fizikai nagyságán és kialakításán túl számos más paraméter fontos lehet, érdemes ezeket is végignézni.

Energia- és vízfogyasztás, programok

Van, amikor jól jönnek a rejtett kezelőszervek.
A mosogatógépek energiacímkéin három betű található, mondjuk „AAA”. A három betű három külön dolgot jelent: az első az energiaosztályt (azaz azt, hogy mennyi energiát fogyaszt), a középső a mosogatási hatékonyságot, a harmadik pedig a szárítási hatékonyságot. Ezek között már lehet eltérés, akadnak mosogatógépek, amelyek jóval gyengébb hatékonysággal szárítanak, mint mosogatnak. Mint a többi háztartási gép esetén is, minél előrébb vannak a betűk az ábécében, annál takarékosabb a berendezés.

A vízfogyasztás legalább ennyire fontos. Ha nem akarunk nagy vízszámlát kapni, ügyeljünk arra, hogy minél kevesebb vizet fogyasztó gépet szerezzünk be.

A mosogatógépek többsége hideg vízre kötendő, azaz maguk melegítik fel a vizet. Minél forróbb vizet használunk mosogatáshoz, annál gyorsabb lehet az, ám egyes edények nem viselik el a forróvizet. A gépek többségén ezért 3–5 program közül választhatunk mosási hőfok szerint. Általában igaz, hogy a gyorsprogramok több energiát és vizet pusztítanak, mint az alacsonyabb hőfokon futó, tovább tartó társaik. Több gép is kínál eco- vagy magyarosan öko-programot, ez különösen energia- és víztakarékos, ám hosszú ideig tart és nagyon piszkos edények esetén nem biztos, hogy ideális.

A meleg vízre kötött gép esetében nem tudunk a különféle hőfokú módok közt választani, viszont ha olcsó melegvíz forrásunk van, például gazdaságos gázmelegítő, a villanyszámlát jelentősen csökkenthetjük.

Hangoskodás

A modern mosogatógépek már nagyon halkak, 40-50 decibel közötti zajt bocsátanak ki, amely zárt ajtó mögött már alig hallható és egyáltalán nem zavaró. Némely mosogatógépnél halkabb működést is el lehet érni, ezt a gyártók minden esetben feltüntetik a specifikációs listákon, érdemes hát a zajra is figyelnünk. Egy csendes mosogatógép akár éjszaka is dolgozhat, nem fogja a családot zavarni.

Aquastop

Az aquastop megóvhat a csőtöréses vízözöntől.
Ez egy fontos biztonsági eszköz, ami a legtöbb mosogatógépben megtalálható. Lényege, hogy egy a biztonsági szelep a vizet bevezető cső sérülése esetén elzárja azt, így nem fogja elönteni a víz a berendezést, illetve a konyhát. Ügyeljünk rá, hogy  megtalálható legyen a mosogatógépünkben, mert néha előfordulhat, hogy a gyártó kihagyja.

Hol legyen a kezelőpanel?

Külső kezelőpanel. A különálló mosogatógépek majd’ mindegyike, de a beépített gépek közül is sok rendelkezik külső kezelőszervekkel, ahol géptől függően többféle dolgot figyelhetünk meg és használhatunk, így itt kapcsolhatjuk ki és be a mosogatást, beállíthatjuk, hogy milyen jellegű legyen maga a mosogatás (öko vagy hagyományos), LED-es kijelzőn itt figyelhetjük meg, hogy még mennyi idő van hátra a mosogatásból stb., ez géptől függően változik. Hogyha feledékenyek lennénk, akkor előnyünkre válhat az ilyen kezelőfelület, hiszen bármikor leállíthatjuk a mosogatást, és betehetjük a kifelejtett terítékeket. Több külső kezelőszerves mosogatógép kijelzi azt is, hogyha hiányolna valamit, többek között a mosogatószert vagy sót, ezzel is megkönnyítve a dolgunkat mosogatásnál.

Rejtett kezelőszervek. Itt nincs látható kezelőfelület, hanem kinyitáskor a mosogatógép ajtajának a tetején állíthatjuk be, hogy hogyan szeretnénk, hogy elmosogasson. Ez a fajta felület akkor lehet előnyös, hogyha olyan konyhabútort szeretnénk, amelybe észrevehetetlenül belesimul a mosogatógép – ez esetben előlapot használó vagy dekorozott mosogatógépre lesz szükségünk. Hátránya, hogy a mosogatás nem megállítható, tehát ha elfeledkeztünk valamiről, akkor ki kell várnunk, hogy befejezze a gép a mosogatást. Mind a kezelőpaneles, mint a teljesen integrált kivitelű gépek megvásárolhatók a mosogatás végét hangjelzéssel jelző kivitelben is, ezt a gyártók külön feltüntetik

Ami nem hiányozhat!

  • Hogyha kiválasztottunk egy gépet, akkor kérdezzük meg az eladót, hogy az adott mosogatógép támogatja-e a 3×1-es tablettákat, amelyekben benne van a vízlágyításhoz szükséges só és mosogatószer is egyben, plusz fényesítik is az edényeket. Ritkán, de előfordulhat (például régebbi modelleknél), hogy nem lehet használni ilyet a mosogatógépben, ekkor csak külön adagolandó tisztítószereket használhatunk.
  • Vásárláskor ügyeljünk arra, hogy mindenképp meglegyen a mosogatógépben a kosár az evőeszközöknek, villáknak stb. Ez egy egyszerű alkatrész, ám pótlólagos beszerzése sok bosszúsággal járhat.