A mobilinternet fejlődése

A mobilszolgáltatók folyamatosan frissítik a hálózataikat, ezért a mobilinternet fejlődése sem ért még véget. A technológiai haladással egyre gyorsabb adatátviteli sebesség lesz elérhető és folyamatosan nő a hálózati lefedettség. Mit jelent ez a felhasználó számára? Gyorsabb internetet bárhol az országban.

CSD-től az LTE-ig - A mobilinternet fejlődése

A mobilinternetet bárhol
használhatod, ahol a
mobilhálózat elérhető

Az első kereskedelmi mobilinternet-hálózat 1996-ban állt fel Finnországban, a Nokia 9000 Communicator használta a különböző saját bejáratú szolgáltatásaihoz. Azóta a mobilinternet terjedésével és a rá épülő iparágak növekedésével számos technológia váltotta egymást ezen a területen, ami végső soron egyre nagyobb elméleti sávszélességet eredményezett.

A főbb gócpontokat érintve érdemes szót ejteni a CSD-ről, a vonalkapcsolt technológia - telefonszámot kell tárcsázni a használatához - az első generáció (1G) képviselőjének tekinthető, ami 9,6 kbit/s adatátviteli sebességet biztosított elméletben. Ezt a technológiát annak idején a WAP-hoz használták. A GPRS csomagkapcsolt megoldás, ami csak tényleges adatforgalomnál terheli a hálózatot: a 2G-nek is nevezett fejlesztés 53 kbit/s elméleti sebességet ígér, aminek a megerősített változata a 236 kbit/s-mal dolgozó EDGE (2,5G).

Az igazi áttörést a 3G hozta meg. A harmadik generációs technológia 384 kbit/s sebességet kínált elméletben, míg a 3,5G-nek nevezett HSDPA már meg sem áll a 42 Mbit/s-ig - itt tartunk napjainkban. A mobilszolgáltatók jelenleg is frissítik a hálózataikat, zajlik a 300 Mbit/s elméleti sebességű HSPA+-, illetve LTE-tornyok felállítása. Utóbbit szokás 4G-ként is nevezni, de meg kell, jegyezzük, hogy valójában a Magyarországon használt LTE ugyanúgy a HSPA+ technológiára épül, ezért nem generációváltó a megoldás – az LTE Advanced már annál inkább az lesz, számoljunk vele a jövőben! (Hangsúlyozzuk: a fent említett értékek elméletiek, és csak a letöltési sebességet vizsgáltuk.)

A mobilszolgáltatók által üzemeltetett adótornyok hálózatai technológiától függően különböző sávszélességet biztosítanak országszerte, így akár utazva is kényelmesen internetezhetünk, ha a lefedettségi területen belül tartózkodunk.