A megbízhatóság, teljesítmény és az ár

Végére hagytuk persze a legfontosabbakat: mennyibe fog ez kerülni nekünk, és hogyan kell a kellő teljesítményű – nem alul-, és nem is túlméretezett – tápegységet kiválasztanunk. Ne feledjük, egy gyenge minőségű táp meghibásodása esetén minden tönkre mehet a gépünkben; az összes fényképünk, filmünk, féltve őrzött munkánk! 

A tömeg, minőség és megbízhatóság kérdése

A belső sokmindent elárul: érdemes megfigyelni a forrasztásokat, az alkatrészek minőségét és a hűtést-hőszigetelést.
Kézbe véve gyakran árulkodó jel a tápegységek tömege, de a nehéz tápegység nem mindig jelez minőségi darabot. Léteznek kifejezetten könnyű, nagy hatásfokú, tápegységek, nem csak drága és rendkívül megbízható darabok. A leginkább árulkodó jel az ár: ne higgyük el, hogy az egyes gyártók 5 ezer forintért képesek 800 wattos tápot gyártani, míg mások csak 20 ezerért. A két táp közül nyilvánvalóan az utóbbi lesz a megbízhatóbb. A tartós, jó minőségű, stabil áramellátásért felelős alkatrész drága, akár csak a jó minőségű, precízen és tartósan forrasztott nyomtatott áramköri lap is. Ott van még a védelemi funkció kérdése is, amiknek egy részét az olcsóbb tápokból a költséghatékonyság jegyében egyszerűen kihagyják, ennek akkor ihatjuk meg a levét, ha az áramhálózaton üzemzavar keletkezik, amit a tápegység a védelem (azaz áramköri elemek) hiánya miatt átvezet a számítógépbe épített alkatrészekre is. Ennek eredménye, hogy rosszabb esetben nem csak a tápot, de az alaplapot és a többi komponenst is kidobhatjuk a kukába. A költséghatékonyság a tápegység választásakor nem mindig jó választás, de nem kell átesni a ló túloldalára sem.

Teljesítményszintek: mekkora az ideális?

A tápegység többféle feszültséget állít elő a konnektoron bejutó 230 voltból: +3,3 V, +5 V, +12 V, +5 VSB, -5 V, -12 V. Ezekből az utóbbi kettő hiányozhat, ami nem feltétlen okoz problémát.

A tápegységre ráírt teljesítmény egy kombinált összérték, ami azt jelzi, hogy a tápegységben található összes imént említett feszültségágon mekkora teljesítmény adható le egyszerre (tehát nem azt, hogy mennyit vesz fel folyamatosan!). Ez manapság minimum 350 W, maximum pedig akár 1600 watt is lehet. Az összteljesítmény azért megtévesztő, mert a korszerű számítógépek leginkább a +12 voltos és +5 voltos ágakat használják, így a +3,3 V-on leadható teljesítmény szinte majdnem másodlagos. Emiatt egy erős, nagy áramerősséget is bíró +3,3V-os ággal fel lehet húzni az összteljesítmény értékét, pedig nem az a lényeges. Ehelyett inkább a +5V és +12V kombinált teljesítményét nézzük, ez közelebb visz minket a számunkra szükséges valós teljesítményéhez.

Az interneten fellelhetők úgynevezett tápegység kalkulátorok, amivel kiszámolhatjuk, hogy mekkora tápegységre van szükségünk, de ezeknek ne higgyünk, mert olyan szélsőséges esetet számolnak, amikor minden komponens maximális teljesítményen fut, ám a valóságban ilyen a legritkább esetben sem fordul elő, azaz feleslegesen nagy teljesítményű tápegységet vetetnek meg velünk.

Teljesítményigények

Tipikus felhasználás Szükséges teljesítmény
Irodai felhasználás

max. 300W 

Otthoni, multimédiás felhasználás (videó, szövegszerkesztés, internet, játék)

300–400 W

Otthoni, játékos felhasználás egy darab erősebb grafikus kártyával

400–600 W

Otthoni, erős játékos gép (2 db VGA, 2-4 db HDD)

600–800 W

Extrém tuning, extrém felhasználás (2-nél több VGA és 4+ merevlemez)

800 W-tól



A 360 wattos Zalman fix kábelezésű tápegység régóta megtalálható a kínálatban.
Fontos tanács, hogy ne válasszunk a gép igényéhez képest túl kicsi, vagy túl nagy teljesítményű tápegységet. Előbbi esetben könnyen túlterhelhetjük a tápot, ami minden szempontból veszélyes, illetve a nagy terhelés miatt több hőt fog termelni, ezáltal zajosabb is lesz, hiszen a ventilátora magasabb fordulatszámon fog üzemelni. Az utóbbi esetben a tápot nem tudjuk majd az optimális határon belül működtetni, azaz a hatásfok romlik és feleslegesen pazaroljuk el a wattokat.

Szélsőséges esetben az is előfordulhat, hogy egy nagyteljesítményű tápegységet be sem tudunk majd kapcsolni, vagy működése válik instabillá, ha számítógépünk fogyasztása túl alacsony az adott táphoz képest. Ezért is felesleges tehát 1200 wattos tápegységet venni egy olyan számítógéphez, ami 100 wattot sem fogyaszt alapjáraton. Az optimális kihasználtságot 40-70% közé érdemes belőni, ez hatásfok és zaj szempontjából egyaránt optimális választás egy modern tápegység esetében.