Router extrák

A routerek igazából kis számítógépek, amik az alapfeladatokon túl még számos más hasznos tevékenységet is el tudnak látni, érdemes ezekkel is összeismerkedni!

„Szabványos” extrák

A jól bekonfigurált útválasztók számos tűzfalfunkciót és egyéb más biztonsági és  kommunikációs szolgáltatást, pl. dinamikus domainnevet nyújtó szolgáltatókhoz (DynDNS.com és hasonlók) való csatlakozást képesek megvalósítani. Ezek leírása még címszavakban is hosszú lenne, ráadásul a pontos kivitelezésüket csak a router részletes leírásából lehet megismerni. Ha már nagyjából tudjuk, milyen készülékek jöhetnek szóba, érdemes a gyártójuk honlapjáról letöltött kezelési útmutatókban jó előre elmélyülnünk, hasznos pluszfunkciókra lelhetünk, amik segíthetik választásunkat.

Csatlakozás több hálózatra

Extraként lehet felfogni a több SSID (hálózati azonosító)  meglétét, vagy a hotel üzemmódot is. A különböző SSID-khez különböző router konfigurációk kapcsolhatók: eltérő titkosítás és szűrések, sávszélesség korlátozása stb.
A hotel üzemmódot akkor érdemes keresni, ha routerünkhez szeretnénk hozzáférést biztosítani olyan felhasználóknak is, akiket nem szeretnénk a helyi hálózatra beengedni, csupán az internet elérést kívánjuk nekik biztosítani. A hotel módban biztosított azonosítóra (SSID) csatlakozó számítógépek teljesen elszeparálódnak a hálózattól, ráadásul itt is lehetőség van korlátozásokat létrehozni (portok tiltása, sávszélesség korlátozása stb.).

USB-s kiegészítők

Mindenféle módosítás nélkül képes 3G USB stickek kezelésére a TP-Link TL-MR3220.
Egyes routerek USB 2.0 porttal érkeznek, ez további extra funkciók kihasználására ad lehetőséget:

  • NAS egyszerűen. Az egyik legelterjedtebb és legáltalánosabb felhasználási módja az USB-nek a tárhely megosztása. Az USB kapura pendrive-ot vagy USB csatlakozóval ellátott külső merevlemezt csatlakoztathatunk, ami megjelenik a hálózaton (mint megosztott meghajtó), ide pedig tetszés szerint másolhatunk adatokat, amit a hálózatra csatlakozó többi eszköz is használhat. Ha ilyen router vásárlásán gondolkodunk, jó előre tudni, hogy sok esetben egy kiegészítő szoftvert is telepíteni kell az útválasztóra.
  • Nyomtatószerver. Az USB-kapu másik felhasználási módja a nyomtatószerver. Mivel az otthoni felhasználásra szánt nyomtatók többnyire csak USB-n csatlakoztathatók, ezért általában csak egyetlen gépről tudunk a nyomtatóra küldeni a feladatokat (arról, amelyikre közvetlenül hozzákötöttük a hozzáadott kábellel). Egy másik hálózati gépről csak körülményesen oldható meg a nyomtatás, például fájl- és nyomtatómegosztással, vagy az adatok kézi átmozgatásával. Ha a router USB portjára csatlakoztatjuk a nyomtatót, akkor az minden számítógépre feltelepíthető lesz, mint hálózati nyomtatót, tehát bármelyik számítógépről kezdeményezhetjük a nyomtatást – mintha közvetlenül csatlakoznánk hozzá. Sajnos nem minden USB-s nyomtató működtethető routeren keresztül, azaz ez egy olyan funkció, ami vagy összejön, vagy nem. Ha biztosra akarunk menni, nézzünk körül leendő útválasztónk webes támogatási fórumában, milyen nyomtatókat nem tudtak mások sikerrel csatlakoztatni.
  • Mobilinternet routeren keresztül. Egyre terjedő szolgáltatás, hogy a routerre rácsatlakoztathatjuk az USB-s mobilinternet modemeket, így az ezeken keresztül létrehozott internetkapcsolatot is megoszthatjuk. Plusz funkciója ennek a szolgáltatásnak, hogy kombinálva használhatjuk a vezetékes internettel: ha a vezetékes szolgáltatásban kiesés tapasztalható, akkor a router automatikusan a mobilinternetes modemre vált, így szinte soha nem maradunk internetkapcsolat nélkül.
  • Torrent-kliens. Olyan router is létezik, melyben beépített, webböngészőn keresztül hozzáférhető BitTorrent kliens van telepítve, ami ez esetben az USB-portra csatlakoztatott tárolóeszközre képest letölteni az állományokat, azaz a számítógépet nem szükséges bekapcsolva tartani éjszakára, ha beállítottuk a letöltést, elég, ha csak a router dolgozik.

Az USB port megléte nem jelenti azt automatikusan, hogy az imént felsorolt lehetőségek közül mindegyiket használhatjuk, ez ugyanis típusfüggő, tehát az USB-vel kapcsolatos lehetőségekről mindig tájékozódjunk a termék weboldalán.

Hasznos, ha frissíthető

A Linksys by Cisco WRT160Nl termékét sokan kedvelik, mert a DD-WRT módosított firmware-rel 3G modemeket is tud fogadni, valamint torrentezésre is befogható.
Az imént felsoroltakhoz hasonló pluszfunkciókat sok routerhez utólag is letölthetjük firmware frissítés formájában. Ezek a frissítések lehetnek „gyáriak”, támogatott közösségi eredetűek, de akár a gyártó által nemkívánatosnak minősített programok is. Új készülék beszerzésekor ezért azt sem árt jó előre megtudnunk, hogy milyen letölthető pluszfunkciókat találunk meg már most, és milyen újdonságokat várhatunk a közeljövőben. Ehhez szintén a támogatási oldalak fórumain érdemes körbenéznünk.