Méret és kialakítás – mire van szükségem?

Természetesen a hűtőgépeknek nem csak az elhelyezése ás működési módja lényeges számunkra, hanem az is, hogy mekkora külső és belső dimenziókkal rendelkeznek, és persze a kinézetük sem mindegy.


Hűtő választásakor természetesen a legfontosabb választási szempont az szokott lenni, hogy elegendő lesz-e majd számunkra a normál- és mélyhűtő térfogat, és persze az sem lényegtelen, hogy lesz-e elegendő helyünk a megfelelő kialakítású és kapacitású hűtőgép elhelyezésére..

Külső méretek, hűtött térfogat

Mélyhűtő nélküli, illetve  alsó- és felső fagyasztós kialakítás
A hűtőgépeknél kétféle adat az, amelyre a leginkább kíváncsiak vagyunk, ha a méretekről van szó: a befoglaló méretek és az űrtartalom. A kettő között nincs egyenes arányosság, tehát nem mondhatjuk azt, hogy a szélesség × mélység × magasság kiszámítása után megkapnánk az űrtartalmat is, hiszen ebből levonódik a kompresszor, a szigetelőrétegek és az egyéb belül elhelyezkedő alkatrészek helyigénye is. Ez modellenként változik attól függően, hogy a tervezők mennyire voltak ügyesek, mennyire tudták ezeket az elemeket a lehető legkisebb helyre beszorítani úgy, hogy a hasznos űrtartalom minél nagyobb lehessen. Éppen ezért ezt külön szerepeltetik a készülék adatlapján.

Beépített és pult alá szerelhető készülékeknél sokkal inkább kötöttek a méretek, igazodva a bútorgyártói szabványokhoz. A bútorelemek dimenziói általában a 15 cm többszörösei, igazodva a padló- és felburkoló csempék 15, illetve 30 cm-es méretéhez. Mivel itt több iparág közös méretszabványáról van szó, ezért elég kicsi a választási lehetőség. A gyártók a szabványméretet 60 centiméterben határozták meg, ezért a beépítés helyszükséglete miatt a hűtők nagyjából 55 cm-es szélességgel készülnek.

Szabadon álló hagyományos készülékeknél a 60, illetve amerikai típusúaknál a 90 cm a szabványos méret. A mélység általában 60 cm-ig terjed, itt kicsit nagyobb a gyártók mozgástere, hiszen a mélység növelésével az űrtartalom is növekszik.
Kisebb méretű hűtőket is gyártanak azonban a szabvány méreteknél, hiszen nem mindenkinek van szüksége nagy hűtőkapacitásra. Itt már többféle méret is lehetséges, 55 vagy 50 cm-es, esetleg ennél is kisebb szélességű hűtők is kaphatók.

A készülék súlya annyiból lehet érdekes, hogy vajon egyedül bírunk-e vele, vagy segéderő szükséges az üzembe helyezéshez. Nagyobb méretű hűtők esetében mindenképp célszerű segítséget hívni, vagy némi pluszköltségért cserébe házhoz szállítást kérni.

Van, amikor a szín és a design is fontos lehet
Tipp: Ne felejtsük, hogy a házhoz szállítás nem tartalmazza az üzembe helyezést, a szállítómunkások általában ehhez nem is értenek, kizárólag a bejárati ajtóig cipelik a készüléket. Természetesen némi borravaló ellenében a lakáson belüli mozgatás is megoldható, de azt ne várjuk el, hogy 5-10 percnél tovább foglalkoznak ezzel, hiszen még további címekre is kell menniük. Azonban átvételkor MINDIG győződjünk meg arról, hogy a készüléket sértetlen állapotban kaptuk kézhez, hiszen utólag már emiatt nem tiltakozhatunk az eladónál.

A hűtők kivitele

Nagyjából négyféle kategóriában gondolkodhatunk. A legegyszerűbb a mélyhűtő nélküli modell. Kombinált hűtőkből kétféle is létezik attól függően, hogy a fagyasztó részt alulra, vagy felülre helyezték el. Amennyiben felső elhelyezésű a fagyasztó, ott kisebb űrtartalommal számolhatunk, inkább csak egy nagyobb fagyasztórekesszel. Végezetül az amerikai stílusú, úgynevezett side-by-side hűtők léteznek még, ahol két ajtó is van a hűtőn, melyek szárnyas ajtóként vannak elhelyezve.

A hűtők színe

Kisebb jelentőségű, inkább esztétikai kérdés, hogy mennyire illeszkedik a termék színe a konyhánkhoz. A színt egyrészt a külső borítás anyaga – fém vagy műanyag –, másrészt a festés színe határozza meg. Festés esetében a színválaszték a fehértől a feketéig, a bézstől a borvörösig terjedhet, a határt csak a gyártók fantáziája szabja meg. Fémborítás esetén alumínium vagy acélborítás is elérhető, acél esetén inox – rozsdamentes acél –, vagy titán, – sötétszürke- színben, natúr vagy – ujjlenyomat és szennyeződés elkerülő megoldásként – szálhúzott kivitelben.

Tipp: Amennyiben nem a hagyományos, hanem valamely extra színt szeretnénk választani, úgy személyesen győződjünk meg a leendő hűtőnk színéről, mivel a katalógusokban, vagy internetes webáruházaknál található fotók színe nem mindig fedi a valóságot.