Mit tudjon a kéziszámítógépem?

Legyen a kiválasztott PDA elég kicsi ahhoz, hogy kényelmesen hordozható legyen, az elem pedig elég nagy ahhoz, hogy ne merüljön le egyhamar, és az sem árt, ha a képernyőméret is megfelelő területet szolgáltat a munkához. Igazából nincsen ideális kivitelezés – ezt figyelembe véve a gyártók a különböző tulajdonságok széles skáláját vonultatják fel. A PDA-k fontosabb jellemzőiről ejtünk itt néhány szót.

Méret

A kéziszámítógépek fejlődése során az eszközök mérete nem sokat változott. A legtöbb modell 10-14 cm hosszú, 7-8 cm széles és kb. 100-200 gramm súlyú. A legkompaktabb készülékek közé tartoznak például a HP iPaq rx1950 és a Palm Z22, míg a legméretesebbek közé a HP iPaq hx4700. Ideális esetben könnyedén elférnek egy kabátzsebben, és mégis elég nagy ahhoz a képernyőjük, hogy jól látszódjanak a szövegek, és jól kezelhető legyen a felület. Ahhoz, hogy el tudd dönteni, hogy egy PDA méretei megfelelnek-e neked, nézd meg ténylegesen közelről a modellt, ne hagyatkozz kizárólag a termékleírásra. Jobb a készüléket kézbe venni és úgy mérlegelni a súlyát, masszivitását, és megnézni mennyire esik kézre az egykezes navigálás rajta.

Képernyő

A színes képernyős modellek elterjedésével az egyszínű képernyővel rendelkező PDA-k kezdenek végleg kimenni a divatból. Akik kifejezetten olcsón szeretnének egy kéziszámítógéphez hozzájutni, azoknak az egyszínű típus is megfelelhet, az igényesebb modellek manapság azonban már mind színes képernyővel rendelkeznek (még az igazán olcsónak mondható Palm Z22 is).

Nagyobb kontraszt-arányuk következtében a színes képernyők könyebben olvashatók, digitális fotók nézegetéséhez és egyéb multimédiás funkciókhoz pedig elengedhetetlenek. A képernyő felbontása sem mellékes kérdés. Minden Windows Mobile PDA-nak legalább 240x320 pixeles a felbontása. Palm készülékből találhatsz még 160x160-as felbontásút is, de mi a legalább 320x320 pixeles modellekett ajánlunk. Az operációs rendszertől függetlenül minél nagyobb felbontású, jó képmegjelenítésre képes PDA-t érdemes választani.

Egy másik fontos tényező, hogy a képernyő hogyan viselkedik erős napfényben. Az első színes képernyők gyakorlatilag olvashatatlanok voltak ilyen körülmények között, de az újabb LCD-k (folyadékkristályos képernyők) már megoldották ezt a problémát (különösen a TFT kijelzők teljesítenek jól a téren). Sötét, zárt térben való használat esetén a háttérmegvilágítás segíti az olvashatóságot – ez azonban fogyasztja is rendesen az energiát.

Memória

A PDA-k az operációs rendszert általában a ROM-ban (csak olvasható memória) tárolják, és beépített RAM-ot (véletlen hozzáférédű memória) használják a programok futásához szükséges memóriaként és fájlok tárolására. Arra vásárláskor mindenképp célszerű odafigyelni, mennyi memóriája van az eszköznek. Ahogy a neve is mutatja, a ROM memóriát csak olvasni lehet, így maradandó (kitörölhetelen) adatokat tartalmaz, ezek elvesztésétől nem kell tartani. A RAM az adatok átmeneti tárolására szolgál a teljesítmény optimalizáláshoz. Minden PDA-nak bőven elegendő memóriája van ahhoz, hogy az alapvető funkciókat zökkenőmentesen ellássa. A Palm Zire 31-hez hasonló modellek minimum 16MB RAM-mal rendelkeznek, ami többezer kontakt és naptárbejegyzés tárolása mellett még egyéb programok futtatására is elegendő.

Ha multimédia alkalmazásokat is szeretnénk futtatni, ennél több RAM-ra lesz szükségünk, de így sem kell től sok, főleg ha bővitőkártya-foglalattal is el van látva a készülék. A PDA-k 3 féle bővíthető memóriát támogatnak: a Sony Memory Sticks kártyáját (régi CLIE készülékeknél), CompactFlash kártyát, és MMC/SDIO médiakártyát. A kontaktokat, a naptárt, a programokat és egyéb az kisméretű fájlokat érdemes a PDA belső RAM-jában tárolni, elég helyet hagyva a processzor által átmenetileg használt adatok számára. Nem szerencsés egy 32MB-os kéziszámítógépre 31.5MB-nyi adatot bezsúfolni – ekkor a készülék jelentősen le fog lassulni. Az MP3 és videó fájljaidat és az egyéb sok helyet foglaló adatokat inkább egy külső memóriakártyán tárold.

Növeld a PDA-d tárolókapacitását
egy memóriakártyával!

Ha a PDA-dat elsősorban elektronikus naptárként és napi programszervezőként szeretnéd használni, és esetleg emellet zenét is szívesen hallgatnál rajta néhanapján, 16 MB beépített memória elegendő lesz, a nagy multimédia-fogyasztók és játékosok számára azonban legalább egy 32MB-os model ajánlott. Az MP3-lejátszást támogató Palm készülékek 16-256MB beépített memóriával rendelkeznek, míg a Windows Mobile modellek maximális memóriája 128MB-os. Akárhogy is, nem a PDA-d memóriája lesz az otthona az MP3-gyűjteményednek: erre inkább egy bővítőkártyát használj.

A Palm már egy új utat követ a LifeDrive nevű modelljével, ami egy 4GB-os beépített merevlemezzel rendelkezik, ami elegendő tárhelyet biztosít az összes munkával és szórakozással kapcsolatod anyagod számára. A Windows Mobile 5.0 is támogatja már a merevlemezeket, így csak idő kérdése, hogy ez a technológia a zsebszámítógépek szerves része legyen.

Még egy utolsó megjegyzés a RAM-ról: Egyes PDA modelleknél a RAM-ban egy külön részt jelölnek ki az operációs rendszer, és egyéb gyártó által feltelepített adatok számára. Például ha egy RAM-ot 16MB-osnak reklámoznak, akkor számodra ebből mondjuk csak 12MB használható ténylegesen.

Processzorok

Akár az asztali számítógépek esetében, itt is kritikus kérdés a processzor gyorsasága a játékoknál, zenehallgatásnál, videózásnál vagy nagy mennyiségű adathalmaz gyors mozgatásánál. A Palm OS PDA-k a multimédiás programjaikkal és vezeték nélküli komunikációs lehetőségeikkel sokféle processzort használnak: az Intel, a Motorola, a Sony, vagy a Texas termékeit. Ezeknek maximális órajel-sebességgű változatai a 127MHz - 400MHz-es tartományban működnek. A lassúbb modellek is kielégítik az igényeidet, ha a PDA-t csak napi teendőkhöz veszed igénybe, és ha nem zavar, hogy egy fotó csak lassan jelenik meg a képernyődön.

A Windows Mobile-alapú rendszerek StrongARM vagy XScale processzorokat használnak a 200MHz - 624MHz sebességtartományban. A vezeték nélküli videólejátszáshoz a gyorsabb modellek előnyösebbek.

A legújabb processzorok képesek szabályozni az órajel sebességét és az energiafogyasztást a processzor terheltségének függvényében. Így meg tudják hosszabbítani az elem élettartamát azonos érzékelt maximális teljesítményt fenntartva. Ettől függetlenül azért igaz, hogy az erősebb processzorok több energiát fogyasztanak, ezért az ilyen PDA-k kevesebb ideig fogják bírni aksival.

Akkumulátor

Ha általad is cserélhető elemmel működik a PDA-d, hordhatsz magadnál egy teljesen feltöltött tartalék elemet, amit bármikor betehetsz a régi helyére.

A többi hordozható eszközhöz hasonlóan a PDA-nál is az egyik legfontosabb szempont az akkumulátor élettartama. Egyes modelleken az adatokat akár el is vesztheted, ha a készüléked teljesen lemerül. Általában ezt elkerülheted a PDA időben történő kikapcsolásával. (Ebben a kérdésben nem árt, ha kis fenntartással fogadod a termékismertetők leírásait.)

Néhány régi modell használ még hagyományos alkáli elemeket, de mi mindenképp az újratölthető akkumulátorral működő készülékekre szavaznánk (lítium, nikkel-kadmium, vagy nikkel metál-hidrid akkumulátorokkal vannak ezek szerelve), hiszen ezekben nem kell elemet cserélned, ha lemerültek. Még jobb, ha a PDA-nak olyan újratölthető akkumulátora van, amit saját magad kicserélhetsz, ha végképp megadná magát: ekkor mindig tarthatsz magadnál egy tartalék elemet, de akár le is cserélheted a gyári aksit egy nagyobb kapacitásúra.

Egy átlagos felhasználó a legtöbb esetben a kéziszámítógépét csak néhány percre kapcsolja be, így egy töltéssel gond nélkül kihúz a készülék több napot vagy akár egy hetet is. Akkor kezdi el igazán zabálni az energiát, amikor zenét hallgatsz, videót nézel vagy rákapcsolódsz az Internetre. Egyes készülékek csak néhány óráig bírják ilyen megterhelés mellett.

Erre a problémára egy lehetséges megoldást nyújtanak az előbb említett cserélhető aksit használó gépek. Egyes PDA-knak belső biztonsági memóriájuk is van, ami megőrzi az információt akkor is, ha az akku hirtelen lemerül. Természetesen ezek a modellek általában nagyobbak és drágábbak. Alternatív megoldásként választhatsz kisméretű adapterrel kapható készüléket, vagy vehetsz egy útitöltőt is, ha sokat utazol.

Adatbevitel

Egy beépített billentyűzettel rendelkező PDA (pl a Treo 300) jól jön e-mailek és emlékeztetők írásakor.

A különböző kézírás-felismerő programoknak megvan a maguk előnye és a hátránya. A Graffiti, Block Recognizer, és Letter Recognizer alkalmazások mind azt igénylik, hogy írásmódodban alkalmazkodj hozzájuk, helyesen kanyarítsd a betűket. Ha ezt betartjuk, nagyon pontosak. A Windows Mobile-on található Transcriber nevű rendszer megpróbálja felismerni a természetes kézírást is, de természetesen kevésbé jó hatékonysággal. Ha nem tudsz megbarátkozni ezekkel a programokkal, előhívhatsz egy billentyűzetet a képernyőn, és azon bepötyögheted a tárolandó szöveget mutatóceruzáddal.

A kézírás-felismerésnek megvannak a maga korlátai, ezért rengeteg PDA van felszerelve QWERTY billentyűzettel is. Akik hozzászokott az apró nyomógombokhoz, gyorsan legépelhetn vele egy üzenetet. A legkényelmesebb persze venni egy kiegészítő normál billentyűzetet.