Fontos fogalmak

Káva: Az LCD monitor képernyője körüli keret.

CRT: Jelentése: katódsugárcső. Egyik végén 3 db elektronágyú található, amelyek a kibocsátott elektronsugaraikkal kirajzolják a képet, másik végén pedig a látható képernyő. A televíziók és a számítógép monitorok is használják ezt a képlétrehozási technikát.

17 inchtől a 24 inches képátlóig

Képernyőméret: A képernyő átlójának hossza (inchben vagy centiméterben megadva. A CRT-k mérete a képcső teljes átmérőjét magában foglalja, még az ellenőrző keret által takart részeket is, kivéve, ha konkrétan megjeleníthető képterületről beszélnek. Az LCD-k esetén csak az utóbbit mérik.

A monitor ‘lábnyoma’, footprint: Az a terület, amit a monitor elfoglal az asztalodon, beleértve a képernyőt és a monitortestet is.

LCD: Jelentése: folyadékkristályos képernyő. Elektromosan reaktív, folyadékkristályos anyagot helyeznek két elektróda közé. Feszültség ráadásával és levételével az anyag sötétíthető és világosítható.

Folyadékkristály: Egy olyan anyag, ami részben a szilárd kristályok (pl. gyémánt) tulajdonságaival, részben pedig folyékony anyagokéval (pl. víz) rendelkezik. Attól függően, hogy hogyan helyezkednek el az anyag egyes molekulái, képes a fény útját befolyásolni, illetve elfolyni is.

Molekula: Az anyag apró építőeleme. Néhány anyag esetében az egyes molekulák mérete és alakja befolyásolja az anyag általános tulajdonságait. Erre egy jó példa az ún. folyadékkristályos anyag, ami eltéríti a fény útját, és gerjesztett állapotban, elektromos tér hatására beindul az anyag áramlása. Ezek a tulajdonságok ideálissá teszik arra, hogy felhasználjuk a képernyők létrehozásához.

Színes LED lámpák

LED Manapság a legtöbb LCD-monitor ilyen, vagyis LED háttér-világítású, ami azt jelenti, hogy a hagyományos CCFL háttér-világítású modellekkel ellentétben LED-lámpák világítják meg a folyadékkristályokat. A LED LCD-monitoroknak is több típusa van: az EL-WLED esetében a képernyő szélén világít egy-egy fehér LED-sor, a WLED-nél a teljes képernyőt betöltik, míg az RGB-LED-nél színes fénykibocsátó diódák dolgoznak a képernyő mögött.

Természetes felbontás: Egyes képernyőknél (pl. LCD-k és plazmaképernyők is lehetnek ilyenek) a fizikai struktúra határozza meg, hogy hány pixelt lehet egyszerre megjeleníteni. Ez esetben a képernyő akkor tudja a legélesebben megjeleníteni a képeket, ha az ún. természetes felbontással használjuk. Más típusok (pl. a CRT-k) a pixeleket a képernyő fizikai sajátságaitól függetlenül jelenítik meg – így náluk nem értelmezett a természetes felbontás fogalma. Ez az oka, hogy a CRT-k képminősége általában nem függ a felbontástól.

Nit: A fényerősség mértékegysége (milyen nagy a monitor fényessége). Megegyezik a candela/négyzetméterrel (cd/m²).

Pixel: Magyarul képpont. A pixel a legkisebb megcímezhető, illetve szerkeszthető alkotóeleme a képnek vagy képernyőnek. Többszázezer vagy többmillió pixel alkot egy képet.

Felbontás: A teljes kép pixeleinek száma. Például a 1,280x1,024 pixeles felbontás azt jelenti, hogy 1024 sor van kirajzolva a képernyőn, és mindegyik sorban 1280 db pixel található.

Képernyő geometria: Annak a meghatározása, milyen pontosan jelennek meg a vonalak, és a különböző alakzatok a képernyőn. Az LCD-knek majdnem mindig tökéletes a geometriájuk, mivel a megjelenítési információt elosztják az egyes fizikai pixelek között.

Hibás pixel: A pixel az LCD-n lehet ‘halott’, vagy ‘beragadt’ állapotban, előbbi esetben mindig fekete marad, utóbbi esetben pedig mindig azonos színnel (piros, zöld, vagy kék) világít akkor is, ha a kép elvileg tiszta fekete.

Alpixel: A színes képernyők a piros, a zöld és a kék fény intenzitásának kombinálásával különböző árnyalatú színeket tudnak megjeleníteni. Egy rögzített pixeles képernyőn (pl. plazma, LCD) a piros, zöld és kék fénykomponensek minden pixel esetén egymással szomszédos cellákból jönnek. Ezeket a cellákat nevezzük alpixeleknek, és az ezek által kisugárzott színkomponensek együtt hozzák létre a pixel tényleges színét. Vannak olyan pixel-elrendezések is, amik nem használnak alpixeleket.

TFT: Thin-film transistor, vagyis vékonyfilmes-tranzisztor. Ez egy ún. ’aktív mátrixos’ LCD, aminek minden egyes folyadékkristályt tartalmazó cellájában van egy kapcsoló eszköz (tranzisztor) - innen származik a neve. A TFT képernyők világosabbak és olvashatóbbak a ’passzív-mátrixos’, vagyis a hagyományos LCD-knél, de többet is fogyasztanak és általában drágábbak.

Monitor képernyő felbontások

VGA: Video graphics array, vagyis Videó Grafikus Adattömb. Egy megjelenítési mód 640x480 pixeles felbontással.

XGA: Extended graphics array, vagyis Kiterjesztett Grafikus Adattömb. Egy megjelenítési mód 1,024x768 pixeles felbontással.

SXGA: Superextended graphics array, vagyis Szuper Kiterjesztett Grafikus Adattömb. Egy megjelenítési mód 1,280x1,024 pixeles felbontással.

UXGA: Ultraextended graphics array, vagyis Ultra Kiterjesztett Grafikus Adattömb. Egy megjelenítési mód 1,600x1,200 pixeles felbontással.

Full HD Full high-definition, vagyis teljes nagy felbontás. Egy megjelenítési mód 1,920x1,080 pixeles felbontással.