Főbb szolgáltatások és csatlakoztatási lehetőségek

Ha már eldöntötted, milyen típusú TV-t szeretnél, itt az ideje, hogy körbenézz és döntést hozz a különféle kényelmi szolgáltatások, bemenetek és hangrendszerek területén is. Sok gyártónál csak az alapmodelleket az összes extrával felszerelt csúcstévéktől csupán az apró extrák különböztetik meg: jól gondold végig, mennyire fontosak számodra ezek a szolgáltatások.

Főbb szolgáltatások és kapcsolódási lehetőségek: Kép-a-képben funkció (PIP) | Univerzális távirányító | A TV hangja | Tuner extrák | Csatlakozók

Kép-a-képben funkció (Picture-In-Picture, PIP)

Mire való: Elsősorban a drágább készülékekben található meg ez a funkció, segítségével két programot is nézhetsz egyszerre – az eredetin kívül egy másik műsor is nyomon követhető egy kisebb ablakban. A fejlettebb változatok tudják mozgatni és átméretezni is az ablakot, és képesek pillanatvelvétel(ek) készítésére, és ha kell, egyszerűen csak két egyenlő részre osztják a képernyőt (ezt POP vagyis Picture-outside-picture funkciónak is nevezik).

Mit ne várj tőle: Ha külső tunert (csatorna-beállító eszközt, pl. digitális kábeltévé-dekódert vagy műholdas vevőt) használsz, akkor a PIP nem működik, tehát csak egy csatornát nézhetsz egyszerre. Ha vannak olyan csatornáid, amik nem a külső tuneren keresztül érkeznek, azokat nézheted külön ablakban, és ugyanez a helyzet egyéb forrásokból származó adásokkal, pl. a VHS-kazettakal vagy DVD-műsorokkal. Még a kéttuneres PIP esetén is lehetetlen két külső tuneren keresztül jövő adást nézni egyidejűleg.

Univerzális távirányító

Mire való: Rengeteg TV-nek már univerzális távirányítója van, ami azt jelenti, hogy más audió/videó berendezéseket is lehet vele vezérelni. Általában együtt tudnak működni a kábeltévé-dekóderrel vagy a műholdvevővel, és gyakran még a DVD-lejátszókat, videófelvevőket, és az erősítőket is lehet velük irányítani. Ha sötét szobában szeretsz filmet nézni, jól jöhet egy világító gombokkal vagy háttérfénnyel rendelkező távirányító.

Mit ne várj tőle: Az, hogy a távirányító univerzális, nem feltétlenül jelenti azt, hogy tényleg minden eszköz vezérelhető vele. Az ún. unibrand távirányítók csak a TV-vel azonos márkájú berendezéseket képesek irányítani. Legtöbbjüket egy kódlistával előre beprogramozták, és ha a készüléked nem felel meg a kódnak, nem fog működni vele. Néhányuk képes kódok betanulására: elfogad egy másik távirányító által leadott kódot is, és legközelebb már maga is tudni fogja.

Tuner extrák

Mire számíts: Csatornaváltási módok, kedvenc csatornák listája, és egyéb olyan funkciók tartoznak ide, amikhez a tunerre van szükség. Sokkal hatékonyabbá tehetik a csatornák közti keresgélést, feltéve persze, hogy a beépített tunert fogod használni.

Mit ne várj tőle: Ezekről az extrákról sajnos le kell mondanod, ha valamilyen külső tunert használsz a csatornák kezeléséhez – például kábeltévé-dekódert vagy műholdas vevőt.

A TV hangja

Mire számíts: A legtöbb TV-t manapság MTS sztereó vevőegységgel és hangszórókkal szállítják, ami sokkal jobb minőségű hangot nyújt, mint egy mono hangfal. Ha a gyártók legalább 5 watt/csatorna teljesítményűnek jelzik a TV teljesítményét, akkor annak már elég jó audiórendszere van. Egyes berendezések ún. szimulált surround hangzást biztosítanak, ami próbál úgy tenni, mintha hátsó hangfalakat is használnánk.

Mit ne várj tőle: Egy TV hangzása sem ér fel egy igazi audiorendszerével, így még ha a TV hangrendszerének nagy is a teljesítménye és rendelkezik szimulált surround hangzással, ahhoz hogy kihozd belőle a maximumot, érdemes beszerezni egy házimozi-hangrendszert. Ha amőgy is van ilyened, a TV saját hangja igazából mellékes tényezővé válik.

Csatlakozók

A TV-khez általában egy halom bemeneti és kimeneti csatlakozóeszközt használhatunk, amik segítségével a készüléket számos más eszközzel kapcsolhatjuk össze - ezek listájával való szembesülés gyakran ejti zavarba a vásárlókat, hiszen nem könnyű eligazodni köztük. A következő összefoglaló ebben szeretne segítíteni.

Csatlakozó Kábel Elnevezés Tipikus felhasználás Képminőség
RF
rádiókábel, antennakábel
antenna, videómagnók, kábeltévé-dekóderek, műholdvevők leggyengébb
Kompozit
"sárga" kábel, videókábel, A/V csatlakozó (audió és videócsatlakozók kombinálva)
kábeltévé-dekóderek, műholdvevők, videómagnók, DVD-lejátszók, játékkonzolok gyenge
S-Video
DIN-4
kábeltévé-dekóderek, műholdvevők, S-VHS videómagnók, DVD-lejátszók, játékkonzolok közepes
Komponens RCA DVD-lejátszók, progressive scan DVD-lejátszók
SCART DVD-lejátszók, játékkonzolok
RGB
VGA, 15-tűs D-sub, RGB-HV (ezt a kapcsolatot RCA vagy BNC csatlakozón keresztül is létre lehet hozni, mindegyikhez létezik adapter)
számítógépet, egyes HDTV-vevők, projektorok nagyon jó
FireWire
IEEE 1394, iLink
HDTV-vevők, D-VHS videómagnók legjobb (digitális)
DVI-D HDCP-vel
vagy egyszerűen DVI-D, Digital Video Interface - High-bandwidth Digital Content Protection (digitális videointerfész nagy sávszélességű tartalomvédelemmel)
HDTV-vevők, DVD-lejátszók legjobb (digitális)
HDMI
High Definition Multimedia Interface (nagyfelbontású multimédia interfész)
HDTV-vevők, DVD-lejátszók legjobb (digitális)

A bemenetek közti váltásról: Ha több forrás is kapcsolódik a TV-dhez, egy A/V vevő avagy másnéven rádióerősítő (többnyire a házimozi-rendszerek része) képes köztük váltogatni. A legkényelmesebb, ha beállítod a készüléked egy bemenet figyelésére, és a vevő erre a csatornára fogja majd kapcsolni a többi forrásból jövő jelet is. A legtöbb erősítő képes a videójel ‘felkonvertálására’, aminek következtében az összes forrás jelét (pl. összetett videó, S-Video, komponens videó) a komponens vagy SCART videókimenetre képesek irányítani. Ha sokféle kapcsolódó eszközöd van, sokkal kényelmesebbé teszik az ezek közötti váltást.