A képminőség értékelése

Talán azt a legnehezebb eldönteni egy TV vásárláskor, hogy mennyire jó a képe. Ez meglehetősen szubjektíven értékelhető tulajdonság, így ha kizárólag különböző ismertetőkre támaszkodsz ennek az eldöntésében, nem biztos hogy sikerül pont a te igényeidnek megfelelőt választani: sokszor épp az tetszhet meg, amit mások leszóltak. Ennek ellenére azért adunk néhány tippet, hogy objektíven mi alapján lehet a képminőséget megítélni.

A képernyőfalnál

A legtöbb elektronikai szaküzletben a televíziók egyetlen nagy falfelületen vannak elhelyezve, képernyőiken azonos, leosztott videojellel. Bár a világosság és a távkapcsolók hiánya nehezebbé teszi a képminőség megítélését, azért itt van pár dolog, amire érdemes odafigyelni:

  • Ne tévesszen meg a fényerő! Egy boltban majdnem minden készüléken a maximálisra van beállítva a fényerő, így érdemes megkérni az eladót, hogy kicsit csökkentse a téged érdeklő készülékek fényerejét, hogy össze tudd őket hasonlítani. A lényeg az, hogy a képek fényereje, kontrasztja és színtelítettsége nagyjából azonos legyen.
  • Sötétíts! Kevés nappaliban van olyan világos, mint egy áruházban, tehát kérd meg az eladót, valahogy csökkentse a képernyőt érő fény mértékét (pl. kapcsolja le a legközelebbi lámpát). Ha másképp nem megy, próbáld magad beárnyékolni a képernyőt.
  • Vigyél egy saját DVD-t! Ha van nálad egy DVD, amit már jól ismersz, próbáld ki, hogy le tudod-e játszani a TV-n a normál adás helyett. A DVD-k a lehető legjobb képminőséget nyújtják, amit csak meg tud jeleníteni egy TV, így ez jó kiindulópontot adhat a készülék képének megítéléséhez.
  • Próbáld ki az összes képmódot! A legtöbb készülék többféle képmóddal kerül forgalomba (“Mozi”, “Sport” stb.) – ezek jelentősen megváltoztathatják a látványt. Miután gondosan átvizsgáltad a képminőséget kézi beállításokkal, próbáld ki az előre beállított képmódokat, hogy megállapíthasd, melyik is a legszebb.

Képminőséget befolyásoló tényezők

A hagyományos analóg TV-k esetében csak néhány dolog van, ami a képminőséget ténylegesen befolyásolja. Elég ezeket figyelembe venned, sok más fontosnak látszó, de valójában lényegtelen tulajdonságot elhanyagolhatsz – sok közülük csak ügyes marketingfogás. Természetesen lehetnek egyéb fontos tényezők is azokon kívül, amiket itt felsorolunk, de indulásnak ezek is megteszik.

  • Fésű szűrő. Ha egy TV nem rendelkezik ilyennel, a felbontása legfeljebb a fele lehet egy DVD legjobb felbontásának. A legtöbb comb filterrel szerelt televízió képes megjeleníteni a DVD-et azok teljes felbontásában. A fésű szűröknek a következő típusai léteznek (minőségi sorrendben a gyengébbektől a legjobbig): kétvonalas, háromvonalas, digitális, 3D YC. Ezek javítják a képminőséget, különösen az apró részleteknél előjövő “szivárvány-hatás” csökkentésével dobnak sokat a látványon. Ez a szűrő csak a kompozit, RF és SCART csatlakozóknál fejt ki bármiféle hatást.
  • Színhőmérséklet-beállítások. Sok televízió rendelkezik előre beállított színhőmérséklet-sémákkal – ez tulajdonképpen a szürke szín megjelenítését takarja. A semleges (tiszta) szürke az ideális beállítás, de a legtöbb készüléken van egy kékes, nagyon fényes beállítás, hogy a boltban a kép még világosabb legyen. A beállítható színhőmérséklettel rendelkező tévéken kiválaszthatod, hogy nézzen ki a szürke – a legtöbben a legpirosabb (legalacsonyabb színhőmérsékletű) beállítást szeretik.
  • Színdekóder. A legtöbb TV színdekódere inkább a piros árnyalatot erősíti, azért, hogy ellensúlyozza az előbb említett magas (kék) színhőmérsékletet. A TV gyártók nem határozzák meg pontosan a színdekóderek tulajdonságait, így erről tapasztalati úton szerezhetsz információt. Ha a TV képernyőjén felbukkanó embereknek nem túl pirosas a bőre, inkább halvány, és a piros szín nem folyik össze más színekkel, már jónak mondható a kép – a piros biztosan nem nyomja el a töbi színt.
  • Geometria és konvergencia. A legtöbb tévé megütődik szállítás során, szóval megéri megvizsgálni az épségét mielőtt hazavinnéd – vagy legalább mielőtt a garancia lejár. Ellenőrizd továbbá a képernyő széleit, lehetőség szerint valamilyen grafikus ábra vagy egyéb egyenes vonal segítségével, és keresd az egyenetlenségeket. A konvergencia megvizsgálásához figyeld a sarkokat fehér, lehetőség szerint vonalas képpel – a hibajelenség az enyhe színes holdudvar a fehér szín körül.