Honnan szerzek zenét?

Amikor még a kazettás walkmanek voltak divatban, nem kellett amiatt aggódni, hogy vajon a megvett zenét le fogod-e tudni játszani. Később megjelent az első széles körben használt digitális zenehordozó, a CD (Compact Disc – kompakt lemez), ami felvetett egy kisebb kompatibilitási problémát is: CD-lejátszót kellett hozzá vásárolni (de még mindig át lehetett másolni a zenéket kazettára). Az MP3-lejátszóknál már összetettebb a helyzet.

Zene a számítógépeden

Ha már sok zenét másoltál át CD-ről vagy töltöttél le a netről, válassz olyan lejátszót, ami támogatja a már meglévő fájljaid formátumát. Ha MP3-ban vannak a zenéid, mindegyik modell meg fog felelni, de a ritkábban előforduló formátumokat csak bizonyos gyártójú készülékek tudják lejátszani. Ha egy MP3-lejátszó ismertetőjét olvasod, ne felejts el ennek is utánanézni.

Kompakt lemezek (CD)

A CD lemezek kora már a múlté

Ha az összes zenéd CD-ken található, bármilyen lejátszót vehetsz, először úgyis át kell alakítanod a számokat MP3/WMA/OGG stb. fájlokká. Általában a lejátszóval együtt adják az ehhez szükséges szoftvert, de ha mégsem, próbálkozz pl. a Musicmatch programmal. Használhatod ezt a programot zenefájlok rendezésére, playlistek összerakására és a dalok lejátszódra való feltöltésére.

Online zeneboltok

iTunes – az Apple online zeneboltja

Ha egy online zeneboltból (pl. iTunes) szeretnél dalokat letölteni az MP3-lejátszódra, fontos megbizonyosodnod arról, hogy azok a lejátszód által támogatott formátumban állnak-e rendelkezésre. Ideális esetben bármilyen lejátszón meg kellene tudnod hallgatni őket. Ezért ha a számok online megvásárlását tervezed, először döntsd el, melyik zeneboltot választod, majd olyan lejátszót válassz, ami támogatja az innen letöltött fájlok formátumát.

Fontos megjegyezni, hogy a digitális zenelejátszó eszközök egy része gyakran csak a védelem nélküli változatát támogatja egy-egy kodeknek, ellenben a digitális másolásvédelemmel ellátott változatukat már nem. Például egyes MP3-lejátszók kizárólag védelem nélküli WMA-kat képesek lejátszani, amiket mondjuk egy saját CD-ről szedhetsz le. A zeneboltokban kapható fájlok azonban majdnem mind védettek.

A zeneboltokból letöltött dalok felhasználási lehetősége korlátozott lehet: általában max. 3 számítógépen tudod őket lejátszani, és sorozatgyártásuk is lehetetlen. A korlátozások miatt bizonyos eszközök nem fogják a letöltött fájlokat támogatni, viszont a szabályozás a kiadókat meggyőzheti arról, hogy nyugodtan engedélyezhetik a dalok forgalmazását online zeneboltokban is.

P2P hálózatok

A fájlmegosztó hálózatokon (más néven P2P /Peer-to-peer/ hálózatokon) elérhető dalok többsége MP3 formátumú, így nincsenek velük kompatibilitási problémák. Mivel azonban valaki más végezte el a tömörítést, nagyon ingadozó hangminőségre számíthatsz.

Bakelitek/kazetták

A bakelit lemezek szépen szóltak, de kevés zene fért rájuk

Ha sok bakelited, kazettád vagy nyolcsávos (stúdió) magnószalagod van, és át szeretnéd őket menteni a lejátszódra, megteheted például úgy, hogy először felveszed a számítógépre (MP3 formátumban), aztán innen letöltöd a lejátszódra. Azonban le is egyszerűsítheted az eljárást, ha olyan lejátszót veszel, aminek van line-in bemenete és közvetlenül MP3-fájllá tudja alakítani a lemezjátszód/magnód kimenetét (ha digitális optikai kimenete van, akkor digitális optikai bemenettel rendelkező lejátszó az ideális, ekkor nincs a felvételkor minőségromlás).