Mire lehet még szükségem?

Ha átolvastad a megelőző fejezeteket, mostanra már valószínűleg körvonalazódott benned, milyen lejátszót szeretnél beszerezni. Azért még mindig akadnak átgondolandó kérdések, hiszen nemcsak MP3-lejátszókból áll hatalmas választék a rendelkezésedre, hanem a különböző kiegészítőkből is. Segítségükkel akár az autórádiódon keresztül is hallgathatod MP3-maidat, vagy növelheted a hangminőséget. A következőkben ezekkel a lehetőségekkel ismertetünk meg.

Fejhallgatók

Az in-ear fülhallgatók kizárják a külső zajokat

Vannak, akiknek teljesen mindegy, hogy milyen fejhallgatót használnak, bár ők valószínűleg nem tudják, hogy egy olcsó és egy jó minőségű típus között milyen nagy a különbség. Az MP3-lejátszók hangminősége is változó, de sokkal kevésbé, mint a fejhallgatóké, így érdemes ezekből beszerezni egy jobbfajta terméket – biztosan megéri.

A fülhallgatók egy része ki tudja zárni a külső zajokat, hogy azok ne zavarjanak a zene élvezetében. A zajszűrő funkcióval ellátott típusok elektronikusan közömbösítik a külső hangokat, míg a hangszigetelő modellek végén egy, a hallójáratot körülvevő szigetelő réteg helyezkedik el. Mindkét típus ideális repülőn vagy egyéb lármás helyeken való használatra – de ne használd olyan tevékenység közben (pl. biciklizés egy zajos, forgalmas úton), ahol környezetedre fokozottan oda kell figyelned!

Egyéb kiegészítők

A dokkolóállomásokkal nemcsak lejátszhatod a zenéidet, hanem közben töltheted is a készülékedet

Tájékozódj a gyártók weboldalain és a különböző termékismertetőkben, hogy az adott terméhez milyen kiegészítőket lehet még beszerezni. Népszerű kiegészítők: távirányító, lejátszó tok, FM-adattovábító egység, flash-memória a hozzátartozó adapterrel, dokkolóállomás, USB/FireWire eszközök, extra újratölthető akku, autós adapter, sporthoz használható kiegészítők, stb. Az, hogy nem adják őket a készülékhez csomagolva, nem jelenti azt, hogy ne lenne rájuk szükséged.

Mire figyelj, ha az autódban szeretnél MP3-at hallgatni?

Szivargyújtóba tehető FM transmitter segítségével az autódban is hallgathatod az MP3-lejátszódat

A kazetta-adapterek bármilyen eszközzel működnek, aminek van fejhallgató csatlakozója, tehát nincsenek kompatibilitási problémák. Azonban a tápegységeknél már felléphetnek problémák, ha nem a megfelelő típust veszed – akár konnektorba dugható, akár szivargyújtó-adapterről van szó. Azt javasoljuk, csak a lejátszó gyártója által forgalmazott tápegységet vegyél – ha mégsem, mindenképpen kérdezz utána, hogy a készülék milyen feszültséget, polaritást és áramerősséget bír el. Bár az áramerősség szempontjából rugalmasak a készülékek, hiszen az előírtnál 20 százalékkal kevesebbet, és akár 100 százalékkal többet is elbírnak, a feszültség- és polaritás-értékeknek pontosan meg kell egyezniük a szükségessel. Ha nem tudod, hogy készüléked milyen követelményeket támaszt e téren, maradj mindenképpen a gyártó által forgalmazott típusnál.

Akkumulátortípusok és élettartam

A legtöbb felmérés szerint a vásárlók számára a használt elem/akku élettartama nagyon fontos tényező. A legtöbb merevlemezes lejátszó beépített lítium-elemet használ, aminek az élettartama kb. 2-4 év. Mindenképpen tájékozódj, hogy az adott gyártónál milyen garancia-konstrukció áll rendelkezésre. Az sem mindegy, hogy mennyiért lehet ezeket az akkukat cseréltetni, ill. a készüléket javíttatni.

A flash-kártyás MP3-lejátszók vagy AA/AAA típusú elemeket használnak, vagy egy belső újratölthető akkut. Mivel a flash lejátszókat a gyakoribb szinkronizálások során könnyű tölteni, előnyösebb újratölthető akkut venni hozzájuk. Általánosságban elmondható, hogy minél nagyobb a lejátszó mérete, annál hosszabb élettartamú akkumulátort használ, de természetesen akadnak kivételek is.