Süssünk kenyeret! – Használati tippek és tanácsok

Frissen vásárolt kenyérsütőnk még sokáig fog minket hűséggel szolgálni, ha betartunk néhány egyszerű szabályt.

Várható élettartam

Egyszerűbb kezelőfelület azoknak, akik nem szeretnek menükben navigálni

Egy kenyérsütő a gyakori használatot – ez heti 2-3 alkalmat jelent – átlagosan 2-3 évig bírja, a gyártók pedig többnyire egy éves garanciát vállalnak készülékeikre.

 

A kenyérsütő lapátja fontos alkatrész

Gyakori meghibásodási ok a keverőlapátok elkopása. Ez történhet amiatt, hogy kilazulnak és így rozsdásodást okoz a gép belsejébe beszivárgó folyadék, illetve a sütőforma sérülése is jelenthet problémát, például annak elejtése, ügyetlen tisztítása miatt. Az előbbi esetben nincs visszaút a készülék számára. Azonban, ha „csak” a sütőforma hibásodik meg, azt kis szerencsével még ki tudjuk cserélni. A vezető gyártók esetében lehetséges pótalkatrészeket – keverőlapátokat és sütőedényeket – vásárolni. Az olcsóbb darabok esetében ne számítsunk pótlásra.

Használati utasítás dióhéjban

Igazi modern megjelenés az elektronikus programozás kedvelőinek
  • A készülék tetején, a fedélen található egy kisebb vagy nagyobb – készüléktől függő – kémlelőablak, amin keresztül figyelemmel kísérhetjük az éppen aktuális munkafolyamatot. Új recept kipróbálása közben ez igen hasznos lehet. Gondoljunk arra az esetre, ha a kelő tészta túl akar futni. A fedél mellett helyezik el a gyártók a kezelőpanelt: programválasztó gombok, időzítő, LCD-kijelző, a kenyér színének (világos, félbarna, barna) kiválasztását segítő gomb és a start, illetve stop gombok. Ezekkel tudjuk a receptnek megfelelően beprogramozni a masinát.
  • Időben egy-egy kenyér elkészítésének időtartama 2 órától egészen 3 és fél óráig terjedhet, így ügyeljünk rá, hogy a kenyérsütéshez ne akkor kezdjünk hozzá, amikor már kopog a szemünk az éhségtől. A sima sütési program átlagosan egy órát vesz igénybe, a kalácsok elkészítése pedig kb. 2 órát. A lekvár esetében kb. 1 óra 20 perccel számolhatunk.
  • Használatkor helyezzük a készülékbe a tapadásmentes bevonattal ellátott sütőformát – egyes gyártók többfélét is adnak a kenyérsütőhöz –, pattintsuk a helyére, majd a keverőlapátokat helyezzük rá a csavarokra. Ezek után lehet a receptben előírt sorrendben beletenni a hozzávalókat. Helyezzük áram alá a készüléket, kapcsoljuk be és kezdjük el beprogramozni. Végül nyomjuk meg a start gombot. Ha a recept azt kívánja meg, akkor egyszer-kétszer ki lehet nyitni a kenyérsütő fedelét, hogy plusz adalékokat adjunk a tésztához vagy lekenjük a tetejét vízzel. Miután elkészült a kenyér, a gépek többsége azt még egy órán át melegen tudja tartani.
  • Tisztítás: A kenyérsütők hátránya kétség kívül az, hogy használat után ki kell takarítani a gépet, de szerencsére nem kell jobban megerőltetnünk magunkat, mint egy szendvicssütő esetében: egy papírtörlővel, vagy egy éppen nedves szivaccsal tisztára lehet törölni. Viszont olyan készülékek is kaphatók, amelyeknek a részegységeit mosogatógépben is lehet tisztítani.

Mire figyeljünk oda használat közben?

  • Az adott recepthez mindig az előírt programot használjuk, különben megváltozhat a tészta állaga és fogyaszthatatlanná válik, vagy odaég a sütőformához.
  • A maximális melegentartási idő után vegyük ki a kenyeret a sütőformából és rácsra helyezve hagyjuk kihűlni, különben összeeshet és fogyaszthatatlanná válik munkánk gyümölcse.
  • Alaposan tisztítsuk meg a dagasztólapátokat, különben nehezen lehet majd az elkészült „pékárut” kivenni a sütőformából, akár még szét is marcangolhatjuk a friss kenyeret a művelet közben.
  • Ha túl sűrű lett a tészta és ezért a dagasztást nem tudja végrehajtani a készülék, akkor adjunk hozzá még egy kis vizet, hogy lazítsunk a tészta állagán.