Beépített vagy különálló GPS-t vegyek?

Ha már eldöntötted, hogy veszel egy autós navigációs rendszert, következő lépésben annak típusát kell megválasztanod. Két fajta közül választhatsz: vehetsz egy beépített modellt, vagy különálló, hordozható készüléket. Mindkettőnek megvan a saját előnye, és hátránya is.

Gyárilag beszerelt GPS

Manapság sok autó vételekor van lehetőség navigációs rendszer beépítésére

Manapság sok autó vételekor van lehetőség navigációs rendszer beépítésére is, egyes esetekben a GPS már szériatartozék. A legrégebbi modellek CD-vel működtek, a jobb rendszerek DVD-alapúak, manapság pedig a merevlemezek használata általános - így sokkal több, részletgazdagabb térkép kerülhet tárolásra, és gyorsabbak is. Szintén elterjedőben vannak a flash memória alapú rendszerek: ezek még gyorsabbak, ráadásul strapabíróbbak is.

A beépített rendszerek drágábbak a hordozható készülékeknél, de általában nagyobb a képernyőjük és jobban együttműködnek a jármű elektronikájával. Egy ilyen rendszerrel általában a hangerőt és a klímát is tudjuk szabályozni, tehát gyakorlatilag minden egy helyen van. A BMW, a Mercedes-Benz és az Audi rendszereivel a motorba is belepiszkálhatunk annak érintőképernyőjén keresztül.

Profin beszerelt készülék

Ha az új autódba vásárláskor nem rakatsz GPS rendszert, utólag is pótolhatod, de legalább olyan drágák, mint a gyárilag telepített modellek, és beszerelésükhöz szakember szükséges. Ezek a rendszerek sokszor összehangolhatók az iPoddal vagy az iPhone-nal, kihangosítóként is működnek, és multimédiás tartalmak lejátszására is képesek.

A beépített rendszer azért szép megoldás, mert a berendezés része, így annyira beleolvad autód belső terébe, mint a középkonzol bármely más eleme. Nem szükségesek vezetékek, adapterek, tapadókorongok vagy egyéb rögzítő eszközök, amik telezsúfolnák a műszerfalat, nem beszélve arról, hogy a beszerelés profi. Sajnos mindez nem teszi lopás-ellenállóvá, és az is egy nagy hátrány, hogy csak egy adott járműben használhatod, nem tudod magaddal vinni, ha eladod a kocsid.

Hordozható egységek

A hordozható készülékek egy nagy előnye, hogy több autóban is használhatod őket

A hordozható autós GPS-ek egyre okosabbak, gyakran a beépített modellekkel is felveszik a versenyt, ráaduásul használhatod őket bármilyen kocsiban. A legjobbak merevlemezen vagy flash memórián tárolják a térképeket, felhasználóbarát felületet nyújtanak, és rögtön vétel után használhatóak (egyes típusoknál használatba vétel előtt még le kell tölteni a térképeket is). Nagy, színes érintőképernyőjük van, és könnyen felszerelhetőek tapadókorong vagy autós tartó segítségével. Szinte mindegyik modell rendelkezik navigációs hanggal is.

A kisebb és olcsóbb modellek egyszerűen használhatók, ez a legvonzóbb tulajdonságuk. A cél megtalálásához elég egy gombot megérinteni a képernyőn (pl. a "Where to/Hová?" feliratút), egy ikont kiválasztani (üzemanyag, szállás, étterem, stb..), majd a Go ("Mehet") utasítást kiadni.

Ezek a rendszerek általában feleannyiba kerülnek, mint a fejlettebb, több szolgáltatással rendelkező társaik, de néha kénytelenek vagyunk kompromisszumokat kötni.

Az okostelefonok

A legtöbb okostelefon rendelkezik beépített GPS-szel

Ma már az okostelefonok is remek GPS-ként szolgálhatnak, és a piaci trendek azt mutatják, hogy egyre inkább kezdik kiszorítani a hagyományos navigációs eszközöket. Ezek beépített GPS vagy A-GPS vevővel rendelkeznek, a legfőbb előnyük pedig, hogy bárhová magunkkal vihetjük őket, ráadásul sok más funkciót is képesek betölteni. A GPS-es okostelefonok további előnye, hogy állandóan összeköttetésben vannak valamilyen hálózattal, folyamatosan tudják leszipkázni a legfontosabb forgalmi adatokat. Az interneten kereshetünk velük, innen tölthetjük le a legfrissebb térképeket is.

Hátrányuk, hogy sokszor kisebb képernyővel rendelkeznek, mint a szokványos navigációs eszközök, és a kezelőfelületük is komplikált ahhoz, hogy vezetés közben egyszerűen tudjunk velük navigálni - ráadásul hivatalosan nem is feltétlenül használhatjuk őket a volán mögött. Az internetes funkcióknak is megvan a hátránya: mobilnet sajnos még mindig nincsen mindenhol (külföldön ráadásul jó drága is), ezért a Google Maps például nem tudja lehúzni a frissítéseit, mi pedig hoppon maradhatunk.