Hogy válasszak mixert?

A mai turmixgépeket már minden konyhába illeszkedően és változatos ízlésnek megfelelően alakították ki. A sima, kicsit egyszerűbb funkciókkal bíró, fehér műanyagtól elkezdve az Inox, azaz rozsdamentes acél kialakításig, LED-es sebességkijelzős darabig mindenki talál ízléséhez és pénztárcájához valót.

A készülékek megjelenése leginkább az aktuális design-, illetve divatirányzatokat követi, csak ez alapján nem érdemes választani. Ismerjük meg inkább a fontosabb egyéb jellemzőket és pár hasznos ötletet!

Teljesítmény

Egy ötlet turmixgéphez: krémes sárgadinnyeleves
A teljesítménynek azért van jelentősége, mert nem mindegy milyen nyomatékkal keveri a tésztát és milyen sebességgel veri a habot – hisz egyik sem sikerül, ha nem elég erős a gép, hogy sima tésztát kapjunk, és nem elég gyors ahhoz, hogy megfelelő mennyiségű levegőt dolgozzon be a habba.

Elterjedt a vásárlói szokás, hogy nagyobb teljesítményű készüléket választunk. Sajnos ez a szemlélet nem mindig helyes. A legnagyobb teljesítményű gépek inkább folyamatos működésre valók, alkalmi mixerhasználat miatt nem érdemes csúcsmodellt vásárolnunk. Ennek a fordítottja is igaz: az egészen kis teljesítményű, „olcsó vételek” már pár perces használattól is túlmelegedhetnek, ami a motorjuk gyors tönkremenetelét szokta eredményezni.

Ugyanez vonatkozik az álló mixerekre és a botmixerekre is, ezért nem feltétlenül éri meg csak a teljesítmény nagysága alapján választani közülük.

Fordulatszám

A fordulatszám fordítottan arányos a nyomatékkal, azaz avval, hogy adott motorteljesítmény mellett milyen erővel dolgoznak a keverő/vágószerszámok. Ez jellemzi milyen gyorsan veri a habot vagy aprítja a diót. A habveréshez például alacsony nyomaték/magas fordulatszám, a tésztakeveréshez nagyobb nyomaték/alacsonyabb fordulat szükséges. Ezekről a lényeges jellemzőkről csak a használat során tudunk meggyőződni, egységes útmutató nem nyújtható.

Valamennyi keverőgépet fokozatkapcsolóval látták el a fordulatszám/nyomaték szabályozására. A kapcsolási fokozatok száma akkor megfelelő, ha a motor technikai jellemzőivel összhangban az adott kiválasztható fordulaton a leghatékonyabban tudjuk elvégezni a habverést, illetve a tésztakeverést. A túl sok és a szükségesnél kevesebb számú fokozat egyaránt rossz megoldás. A legtöbb modellnél egy turbó fokozatot is találunk.

Az álló mixereknél a sebesség egyben a funkciót is jelöli: a sebesség annak megfelelően változtatható, hogy mennyire apró darabos, vagy sima az, amit össze kívánunk turmixolni.

Szerelhetőség és tisztíthatóság

A kézimixerekkel szemben támasztott általános követelmények: könnyen bele lehessen szerelni a keverőszárakat, ne legyen túl nehéz és ne legyen túl hangos, és természetesen könnyen lehessen tisztítani.

A botmixerek – akár műanyag-, akár fémszárasak – akkor tisztíthatók a legkönnyebben, ha a keverő/aprító részük a motoros fogórúdról levehető. A motorról leválasztható részek általában mosogatógépben is elmoshatók.

Az üveg és műanyag poharakat is szükséges levenni, és ha csak nincs külön feltüntetve, nyugodtan be lehet helyezni a mosogatógépbe is.

Egyes álló modelleknél elérhető egy clean/quick clean gomb. Megnyomásával és némi víz-mosogatószer keverék beöntésével a gép öntisztítást végez, ez az úgynevezett gyorstisztítás. De érdemes kézzel is kitakarítani utána. Egyes modelleknél pedig a kések is levehetőek.

A kézimixerek dagasztó-, és keverő lapátjait is minden alkalommal és minden használat után meleg mosogatószeres vízzel mossuk el. A felfröccsenő folyadékot és egyéb étel-, italpöttyöket mindenképpen még azon nyomban távolítsuk el a géptestről nedves törlőkendővel, vagy szivaccsal, mert nem biztos, hogy ez a száradás után is könnyen sikerülni fog. A felfröccsenés megakadályozására találunk már olyan modelleket, amelyeket tálakkal, és ahhoz tartozó tetővel láttak el. Ez jelentősen megkönnyíti tisztításkor a dolgunkat.

Extra funkciók és tartozékok

  • Turbófokozat: extra sebességet jelent, például tojáshab felkeverésénél használjuk.
  • Impulzusgomb: állómixereknél használatos extra, szintén a tökéletesebb keverés elérésére szolgál, fokozza a teljesítményt.
  • Jégaprító feltét: nem minden modell alkalmas a kemény, elég nagy darabokban megfagyott jég felaprítására. Érdeklődjünk az eladónál, vagy nézzük meg a gép dobozát, jelzi-e, hogy ilyen erős kést tartalmaz, ellenkező esetben eltörik a kés.
  • Dagasztókar: a kézimixerek plusz tartozéka, sűrű (legtöbbször kelt) tészták dagasztására szolgál, csavarosan meghajlított acél kar, 2 db tartozik egy géphez.
  • Kivehető szűrő: állómixerek vagy botmixerek keverőpoharába helyezhető betét, segít például apró magokkal rendelkező gyümölcsök húsát elválasztani a magtól, passzírozásra alkalmas.
  • Állvány: a kézimixerek „tartója”, rátéve a készülék, szinte magától dolgozik, megkímélve minket attól, hogy hosszú ideig kelljen egy kézzel tartanunk a gépet. Érdemes keresnünk, az egyik leghasznosabb extra; a dagasztókar mellé nagy szükségünk lesz rá.
  • Tál: kézimixerekhez szokták adni. A tartóval, állvánnyal és dagasztókarokkal együtt árult kézimixereket tálas mixernek is szokták nevezni.
  • Menet közbeni adagoló: egyes állómixerek zárófedele úgy van kialakítva, hogy a gép használata közben is biztonságosan bele lehessen potyogtatni turmixunk alkotóelemeit. Nem létfontosságú funkció, viszont biztosan nehezebben mosható el az ilyen zárófedél.

Pár egyszerű recept

Néhány receptötlet a hatékony felhasználáshoz és kedvcsináló a jó választáshoz: