A digitális tükörreflexes gépek előnyei és hátrányai

Digitális SLR vs. félprofi digitális fényképező

Előnyök Hátrányok
Sokoldalúbb lencsék.
Sok SLR-gyártó lencsekészlete több, mint 40 lencsét tartalmaz, mindegyik más célra optimális. Csak hogy néhány példát említsünk: extra széles látószögek, teleobjektívek, speciális optikák, pl. makró és perspektív módokhoz.
Általában nagyobbak és nehezebbek.
Az SLR gép súlyát és méretét a benne lévő tükör és a pentaprizma nagymértékben növeli egy egyszerűbb kivitelhez képest. A gép eleve nehezebb, tartósabb anyagból készült, és ráadásul nagyobb elemekre van szüksége. Bár tény, a Canon és a Pentax legújabb SLR modelljei kb. olyan könnyűek és kicsiek, mint a nagyobb elektronikus keresős fényképezők.
Majdnem mindíg jobb a képminősége egy adott felbontásnál. (Például egy 5 megapixeles SLR gép képminősége sokkal jobb mint egy 5 megapixeles hagyományos digitális gépé.) Ez a különbség különösen nagy fényérzékenység esetén kiugró (ISO 400 vagy nagyobb). Bonyolultabb a használata.
A megfelelő lencse kiválasztása és a lencsék cseréje sok ember számára okoz nehézségeket. Ráadásul a digitális SLR fényképezőkön rengeteg gomb, kapcsoló és tárcsa van, ami szintén zavart okozhat a tapasztalatlan használónak.
Jobb teljesítmény.

Általában a digitális SLR gépeken gyorsabb az autofókusz, rövidebb a zárkioldó késleltetése, gyorsabb a sorozatképek készítése, nagyobb a memória puffer.
Magasabb árak. Bár legolcsóbb digitális SLR-ek kb. egy árban vannak a hagyományos gépekkel, általánosságban azért inkább egy árkategóriával fentebb kapjuk meg őket.
Funkcionálisra tervezett külső.
Az SLR gépeknek hüvelyk- vagy mutatóujjal könnyen elérhető vezérlőtárcsáik vannak az expozíció beállításokhoz, és külön gombok állnak rendelkezésre a fontosabb szolgáltatásokhoz (expozíciókompenzáció, színbeállítások stb.). Néha találunk portréállásban használható exponálógombot is, és úgy általában kevésbé kell elveszni a menük rengetegében, ha valamit be akarunk állítani.
Általában az LCD-t nem használhatod komponálásra.
A legtöbb ilyen fényképezőben a kép komponálásakor a tükör a keresőbe irányítja a fényt, így az az érzékelőhöz nem jut el. Ez azt jelenti, hogy ilyenkor nem tudod használni a gép LCD-jét, csak később, a képek visszanézésekor. Néhány kivétel persze van: ilyen az Olympus Evolt E-330 és a Panasonic Lumix DMC-L1 gépe.
Nagyobb rugalmasság.
Rengetegféle kiegészítő kapható hozzá: külső vakuk, alternatív energiaforrások, vezetéknélküli kapcsolódást lehetővé tevő eszközök, távkioldók stb.
 

Digitális SLR vs. filmes SLR

Előnyök Hátrányok
Azonnali eredmények.
A képet elkészítés után azonnal megnézheted és fel is töltheted számítógépedre, függetlenül attól milyen típusú digitális géped van.
Nagyobb kezdeti kiadás.
Egy digitális SLR akár 2-4x annyiba kerülhet, mint egy filmes gép.
Egy kép elkattintásának nincs semmilyen költsége.
Nem kell pénzt kiadni filmre és előhívatásra. A flash-memórián és lemezen újrafelhasznáható a tárhely. Bár a lemezek (CD-k vagy DVD-k), amikre archiválni tudsz plusz kiadást jelentenek, de ez elhanyagolható mértékű.
Nagyobb és nehezebb.
A legtöbb digitalis SLR fényképező nagyobb méretű és nehezebb, mint filmes párja, bár sok új modellnél már nem olyan nagy a különbség.
Rugalmasabb képfelvétel.
Lehet állítani a fényérzékenységet, színhőmérsékletét, és még sok egyéb paraméterét a gépnek.
Sokkal nagyobb energiafogyasztás.
A elemek nagyobbak és drágábbak és mindig figyelned kell, hogy fel legyenek töltve rendesen.
  Por.
Előbb-utóbb (pl. a lencsék cseréjénél) elkerülhetetlenül felgyűlik az érzékelőn, ami kellemetlenségeket okozhat, és néha még a képek utólagos javítgatására is rákényszeríthet. Ráadásul a tisztítás sem egy egyszerű és kockázatmentes művelet.