Rádióerősítők

Az audió/videó vevőegységek, gyakrabban használt nevükön rádióerősítők egyik fő újdonsága a régebbi sztereo-vevőkhöz képest, hogy videó-kapcsolásra is képesek, hogy a kép is követhesse az audió változását, ha egy másik forrásra váltasz. Nem csak energiaellátást és hangdekódolást biztosítanak: ők a házimozirendszerek központi irányítói.

Legolcsóbb (60 ezer alatt)

Előny: Manapság már a legolcsóbb modellek is kielégítik egy házimozi rendszer alapvető követelményeit.

Hátrány: rossz felépítés, kozmetikázott teljesítmény-adatok, rosszul megtervezett távirányító

Ezek a típusok is képesek majdnem mindenre, amit csak elvárhatunk egy rádióerősítőtől. Sok modell 6.1-csatornás Dolby EX/DTS ES térhangzást biztosít – de ha a szoba, amelyben a berendezést elhelyezed, nem túl tágas, csak 5.1-es hangfal szettet érdemes használni. A 6.1-es modellek 1-2 plusz hátsó térhang-csatornával többet nyújtanak, a hang így nagyot tud szólni hatalmas szobákban is.

Ezen modellek kimeneti teljesítménye 50 - 100 watt/csatorna. Ebben az árkategóriában sokszor túlbecsülik, kozmetikázzák a teljesítményt a specifikációkban, így azok alapján nehéz a valós teljesítményt megbecsülni.

Általában a csatlakozási lehetőségek kielégítőek: több digitális bemenettel, sőt, gyakran komponens videó csatlakozóval is rendelkeznek. A legtöbb modellnek 5.1 csatornás bemenetei is vannak DVD-Audió/SACD lemezek számára.

Középkategóriás (60-120 ezer között)

Előny: Rengeteg szolgáltatást és csatlakoztatási lehetőséget nyújt, robosztusabb felépítésű, mint az olcsóbb modellek.

Hátrány: Drágább, a rendszer mérete elég nagy és így sok helyet foglal.

A hagyományos Dolby Digital/DTS és a 6.1 csatornás Dolby EX/DTS ES térhang-feldolgozási módokon kívül néhány vevő a DTS legújabb technológiáját, a 96/24-et is támogatja. Ez a technológia a DVD-Audióhoz hasonlít abból a szempontból, hogy nagyfelbontású 5.1 csatornás hangzást biztosít, de emellett normál mozgóképet is – a DVD-A csak korlátozottan tud videókat tárolni. Másik előnye, hogy nem kell új DVD-Audió lejátszót venned, mert a DTS 96/24 szabványt a legtöbb DVD lejátszó támogatja.

Kitűnő digitális feldolgozó képességüknek köszönhetően a középkategóriás rádióerősítők előre beállított hangzás módjai jobban szólnak (pl. Jazz Club, Rock Club, Cathedral stb.), így élvezetesebbé teszik a sztereo felvételeket.

A TV képernyőjén általában megjeleníthető egy menürendszer a különböző beállítási lehetőségekkel, ami kényelmesebbé teszi a hangzás tulajdonságainak kiválasztását. Ezekhez programozható távirányító tartozik, amivel más A/V komponenseket is lehet vezérelni. A drágább modellekben LCD vagy billentyűzet segíti a navigációt a beállítások során. A jobb vevőknek több csatlakozója van, például digitális bemenetek az elülső oldalon, digitális monitor kimenetek, és több VCR/DVD-R felvevő csatlakozó.

Legdrágább (120 ezer fölött)

Előny: Ennél a kategóriánál már megbízhatsz a specifikációkban megadott kimeneti teljesítmény értékben, kiváló hangminőségűek.

Hátrány: A szolgáltatások bősége meglehetősen bonyolult beállítási rendszert eredményezhet.

Egy tökéletes világban a specifikációban megadott teljesítményből következtetni lehetne arra, hogy a rádióerősítő milyen teljesítményre képes. Sajnos nem mindegyik 100 watt/csatorna teljesítményű erősítő nyújtja ugyanazt a teljesítményt. A belső felépítésben való eltérés nagy különbségeket eredményezhet, ráadásul a nagykapacitású energia-átalakítók és a kondenzátorok elég drágák és nehezek – természetesen ezt is meg kell fizetni. Ugyan a Lucasfilm/THX minősítés inkább csak egy jó marketingtrükk, azért legtöbbször együtt jár az őszintébb teljesítmény-adatokkal.

A csúcsminőségű vevők általában rendelkeznek egy hangszóró-váltóval, vagy ami még jobb, képesek többhelyiséges (multiroom) üzemeltetésre. A legtöbb multiroom erősítő esetében nem csak a hangerőt szabályozhatod, de a másik szobában szóló hang forrását is. Ez két különböző típusú hangforrásra is működik – például egyik szobában hallgathatsz CD-t, másikban rádiót.

Különösen hasznos új szolgáltatás az automatikus behangolás, amikor a vevő elemzi a szoba akkusztikáját és a hangszórók lehetőségeit, majd automatikusan beállítja a hallgató pozíciójába az optimális hangminőséget. A legjobb modellek nagymértékben kihasználják a hangszínszabályozás nyújtotta sokféle lehetőséget.

Sajnos a legtöbb Super Audio CD és DVD-Audió lejátszónak nincsen megfelelő basszus-vezérlője a kisebb mélynyomót és szatellit hangszórókat tartalmazó rendszerek számára, de az újabb erősítők némelyikében megtalálható ez a funkció. Ezzel a basszust a szatellit csatornákról a mélynyomóhoz lehet irányítani.

A nagyfelbontású házimozi-berendezéssel rendelkező vásárlóknak HDMI-képes vevőre van szükségük. Elvileg a HDMI (High Definition Multimedia Interface – Nagyfelbontású Multimédia Interfész) sok előnyt biztosít: mindent digitálisan kezel, képes egyetlen kábelen fogadni a többcsatornás audió- és a nagyfelbontású videójeleket, kisméretű (egy kb. USB nagyságú csatlakozója van), sőt, még elődjével, a DVI-vel (Digitális Videó Interfész) is kompatibilis. A HDMI-képes vevők első sorozata még egy csomó kompromiszumra kényszerült, de az újabb modellek gond nélkül nyújtják a fenti szolgáltatásokat, ráadásul megfizethető áron. Ha emelett döntöttél, a következő szolgáltatásokat érdemes még kersened: HDMI váltás több digitális videó forrás között, analóg jelek átalakítása, hogy régi berendezéseiddel is együtt tudjon működni, és teljes sávszélesség támogatás, ami lehetővé teszi a térhangzás és a teljes HD videók együttes továbbítását.