Mire érdemes figyelnünk?

Az e-book olvasók számos fontos vagy éppen kevéssé fontos tulajdonsággal rendelkeznek. Nézzük át, miket találhatunk a termékleírásokban, illetve mire kell nagyon odafigyelnünk.

Kijelző

A Barnes and Noble Nook Colorja, a színes különc

Mérete. A könyvek esetében a 6 hüvelykes átmérő pont elég. Az ennél kisebben túl sokat kell lapozni, a nagyobb meg lehet, hogy nem fog kényelmesen elférni a zsebünkben, táskánkban.

Színei. Mint már írtuk, a fekete-fehér az általános, a színes csak drágítja, de mindenképpen nehezíti az olvasást. Ha színes magazinokat akarunk olvasni, persze nem mondhatunk le róla.

Érintőkijelző. Az érintőkijelzők fényesek, ez által rontják a könyvek olvashatóságát. Maradjunk inkább a gomboknál.

Zene- és videolejátszó

Kellemes olvasás közben zenét hallgatni, de a zenelejátszás eszi az akkumulátort: 1–2 napra csökkentheti az egyébként hetekig is kitartó energiát. A videolejátszást még ennyi ideig sem fogjuk élvezni, inkább felejtsük el!

Jegyzetkészítés, diktafon

Az e-book olvasókon található gombokkal kényelmesen lehet jegyzetet készíteni

Olvasmányainkhoz jegyzeteket csatolhatunk, illetve akár hangfelvételt is készíthetünk. Ez jól hangzik, iskolai tankönyveknél igazán hasznos lehet, de aki csak szórakozásból olvas, annak nem lesz rá szüksége.

Beépített modem, internet, levelezés

Internetezni elég kényelmetlen e-book olvasóról, erről már volt szó, ám a 3G, vagy Wi-Fi modemmel rendelkező készülékekre kényelmesen vásárolhatsz, vagy letölthetsz az internetről e-könyveket és -folyóiratokat. A modem az olvasási élményt nem növeli, viszont fogyasztja az akkumulátort.

A közvetlen kapcsolat sok esetben kimondottan hátrány. A Kindle-felhasználók futottak már bele olyanba, hogy az Amazon távolról törölt illegálisnak tartott tartalmakat a gépükről. Már csak emiatt se tartsuk bekapcsolva a modemet.

Előfordulhat, hogy a készülékkel elektronikus leveleinket is elolvashatjuk. Ez hasznos funkció, de azért tudjuk, hogy válaszolni már sokkal nehezebb lesz, lévén a beépített levelező kliens tudása többnyire évekkel van lemaradva a PC-n megszokottakétól. Ha rendszeresen akarunk levelezni mobil módon, egy tablettel jobban járunk.

Memória

Az e-book olvasó memóriája akár több ezer kötet tárolására képes

Könyveink tárolásához nem kell sok memória, 256 MB-ban akár több hétre való olvasnivaló is elfér. Zenék, videók és képek tárolására persze jobb a több memória. A legtöbb e-book olvasót ma már 2 GB háttértárral árulják, amit memóriakártyával tovább bővíthetünk.

Processzor, órajel, operációs rendszer...

A gyártók többsége nem adja meg ezeket az adatokat, mi se törődjünk velük! Egy könyvolvasónak nem kell gyorsnak lennie, az egyetlen sebességi követelménye az, hogy a lapozás még elviselhető ütemben történjen. Ez utóbbit a készüléket kézbe véve, illetve mások véleménye alapján ismerhetjük meg.

Kezelőfelület, nyelvi beállítások

Az e-book olvasók menürendszere könnyen kezelhető

Az elektronikus könyvolvasók napi használatához egy igen egyszerű menürendszerben kell navigálnunk, ezért ha ez nem is érhető el magyarul, viszonylag gyorsan megtanulható. Nagyobb probléma lehet az, ha a könyvolvasó nem ismeri fel a magyar kettős ékezetes betűket, kihagyja őket, kérdőjelet, vagy „kalapos” betűket jelenít meg helyettük. Érdemes ezért megbizonyosodnunk arról, hogy leendő készülékünk támogatja-e a kelet-európai karakterkiosztást.

Ajándék könyvek, szótárak

Sok készülékhez eleve jár olvasnivaló. A gyártók általában 100–150, leginkább angol nyelvű könyvet szoktak adni a készülékhez, grátisz. Ha szerencsénk van, egy-két nekünk tetsző regényt is találunk köztük. Sokkal hasznosabb funkció például egy beépített angol értelmező szótár. Egyes Amazon Kindle típusokban elegendő kijelölni az ismeretlen angol szót, és a gép megjeleníti a magyarázatot.

Formátumok

Szinte bármilyen formátumról bármi másra konvertálhatunk a Calibre programmal

Kiválasztottuk dizájn és funkciók alapján a készüléket, végignéztük a kínálatot, viszont egy dolog még hátravan: a formátumok kérdése. Tudniillik többek között a PDF-eket nem mindegyik e-book olvasó jeleníti meg megfelelően (a képek miatt nem tördelik rendesen a szöveget), ezért PDF-ek esetében mindenképp érdemes megismerkednünk a különféle konvertálókkal.

Hogyha az Amazon kínálatát preferáljuk, akkor egyértelműen a Kindle lesz a nyerő e-book olvasó, hiszen az ott található könyveket a Kindle-re optimalizálták formátumot tekintve is (AZW formátumot használnak). Akkor sem kell megijednünk persze, hogyha más e-book olvasót szeretnénk beszerezni. A két legnagyobb szemben álló formátum az ePub és a Mobi. Az ePub nyílt formátum, ezért több eszköz érhető el az ilyen jellegű könyvek személyre szabásához, emellett több ingyenes könyvet jelentetnek meg ePub-alapokon, például a Google Books oldalon. Általában a legtöbb e-book olvasó vagy a Mobit, vagy az ePubot használja, de nem lesz gondunk a választással, mivel csupán minimális eltérés van a két formátum között. Szinte mindegyik elérhető formátum támogatja a könyvjelzők és tartalomjegyzékek használatát. Tudni való, hogy a Kindle nem támogatja az ePub formátumot, így ha a Kindle-re esik a választásunk, akkor ezzel tisztában kell lennünk.

Szerencsére a különféle e-book formátumok közt viszonylag egyszerűen tudunk konvertálni. Az egyik legjobb konverter a Calibre. Ez egy hasznos konverter, PC-s e-book olvasó alkalmazás és digitális könyvtárunk PC-s, e-book szerveren és kézi e-book olvasón található részeinek szinkronizálására is alkalmas. A Calibre Windowsra, Linuxra és Mac OS-re is elérhető.