Következő termék
Száraz Miklós György Budapest könyv
Száraz Miklós György Budapest könyv
5 759 Ft-tól
Brigitte Hamann KEDVES JÓ BARÁTNÉM! - FERENC JÓZSEF LEVELEI SCHRATT KATALINHOZ történelem 1 kép

Brigitte Hamann KEDVES JÓ BARÁTNÉM! - FERENC JÓZSEF LEVELEI SCHRATT KATALINHOZ

  • Megjelenés: 2009,
  • Nyelv: magyar,
  • Könyv kategória: Történelmi személyek
Hirdetés
Tartózkodási helyed:
 
Ez a termék jelenleg egy boltban sem kapható

Brigitte Hamann KEDVES JÓ BARÁTNÉM! - FERENC JÓZSEF LEVELEI SCHRATT KATALINHOZ történelem termékleírás

Szerző Brigitte Hamann
Kiadó EURÓPA KÖNYVKIADÓ KFT.
Megjelenés 2009
Nyelv magyar
Oldalszám 344
Eredeti cím Kedves jó Barátném!
Kötésmód cérnafűzött keménytáblás, védőborítóval
Méretek 148x206x32 mm
Könyv kategória Történelmi személyek

Gyártó: Brigitte Hamann

Termék: KEDVES JÓ BARÁTNÉM! - FERENC JÓZSEF LEVELEI SCHRATT KATALINHOZ

Brigitte Hamann, Erzsébet királyné és Rudolf életének krónikása, a dualizmus korának legjobb ismerője, ezzel a kötetével új oldaláról mutatja be a Monarchia első számú hivatalnokát. Bevezetőül abból a levélből idéz, amelyet Ferenc József 1888. február 14-én írt Schratt Katalinnak, a Burgtheater színésznőjének: "Ezek a sorok sem állnák ki a szigorú cenzúrát, és bizonyára az volna a legjobb, ha elégetné e levelem, de legalább azt ígérje meg, hogy jól megőrzi, nehogy idegen szem valaha is bepillanthasson." Majd a történésznő így folytatja: "E figyelmeztetés nélkül is nyilvánvaló, hogy mennyire támadható az efféle, szigorúan magánjellegű levelek közlése. Hiszen Ferenc József úgy írt "barátnéjának" - mégpedig három évtizeden át -, hogy tökéletesen megbízott a diszkréciójában, és fel sem merült benne, hogy a leveleket később kiadják. Ezek a levelek tehát akaratlanul is kíméletlen tükrei a különben oly megközelíthetetlen és zárkózott császárnak, aki itt vallja be vívódásait és tétovázásait, itt tárja fel gyengéit és erényeit, és azt, hogy érzelmileg mennyire függ barátnéjától.
A levelek azonban a császár hétköznapjainak is dokumentumai, és pótolják a kávé és kuglóf melletti, ilyenkor szokásos jóízű bécsi csevegést, amikor is összekeveredik lényeges és lényegtelen, s a magas politika mellett szó esik a mindennapokról, színházról, családi pletykákról, féltékenykedésről és apróbb rosszullétekről, örömről és bánatról. E levelek egy füst alatt tárgyalják... a Badeni-korszaknak a Monarchiát fenyegető nemzetiségi zavargásait és annak a hashajtónak a hatását, amit Schratt Katalin szedett..."

A császár nemhiába bízott a színésznő diszkréciójában: Schratt 1940-ben bekövetkezett haláláig senki nem olvashatta a leveleket Csak fia és örököse: Ittebei Kiss Antal engedélyezte, hogy - erősen kozmetikázott - válogatás jelenjen meg belőlük 1949-ben. Brigitte Hamann az első, aki az 1970-től kutatható, teljes anyagot feldolgozta, s aki valósághű, magyarázatokkal ellátott, ugyanakkor élvezetes kötetet állított össze belőle a nagyközönség számára.